Україна зробила ще один вагомий крок до того, щоб стати членом Світової організації торгівлі. Нашій делегації вдалося досягти з американцями порозуміння щодо того, як виглядатиме протокол про умови взаємного доступу на ринки товарів і послуг. Його підпишуть 6 березня.
Такі протоколи належить підписати зі всіма країнами, які є членами робочої групи з розгляду української заявки про вступ до СОТ. Переговори зі США — гігантом світової економіки — вважалися найскладнішими. І, скажімо, міністр економіки Арсеній Яценюк у нещодавньому інтерв'ю для «Дзеркала тижня» сказав, що «тільки-но ми з американцями протокол підпишемо, з іншими відразу ж набагато легше стане домовлятися». Скріпити протоколи залишилося ще з кількома країнами. Після цього доведеться прийняти кілька законів, і Україна опиниться не перед дверима СОТ, а, сказати б, уже на порозі цієї торговельної організації.
Щодо Штатів, то протокол буде підписано міністром економіки Яценюком та торговельним представником США Робом Портманом у Вашингтоні 6 березня 2006 року. Про це повідомляє агенція «Українські новини» з посиланням на амбасаду Сполучених Штатів у Києві. Пан Портман, чий підпис наблизить вступ України до СОТ, відзначив: досягнута домовленість стала важливим етапом для торговельних взаємин двох країн. На його думку, угода «демонструє рішучість України приєднатися до міжнародної торговельної системи». Він також вважає, що підписання протоколу дасть новий поштовх Україні на шляху до СОТ.
Україна сподівається вступити до СОТ цього року. Окрім підписання кількох протоколів, для цього потрібно ухвалити кiлька законів.
А ТИМ ЧАСОМ...
Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк підписав з віце-прем'єром (заодно й керівником МЗС) Туреччини Абдуллахом Гюлем План спільних дій між Україною і Турецькою Республікою на 2006 рік. Він формалізує порядок і часові рамки конкретних двосторонніх заходів, які, втім, уже розпочалися. Як розповів агенції УНІАН речник МЗС Василь Філіпчук, у ході зустрічі в Туреччині співрозмовники обговорили співробітництво у політичній, економічній, культурній і гуманітарній сферах. Окрему увагу Тарасюк та Гюль приділили співпраці у сфері безпеки у Чорноморському регіоні. Сторони також відзначили високий рівень політичного діалогу між державами та їхнiй активний рух до Євросоюзу. Тарасюк також зустрівся з президентом Туреччини Ахметом Неджетом Сезером, головою Великих національних зборів (парламенту) Бюлентом Арінчем та державним міністром Туреччини Кюршадом Тюзменом.