Першими жертвами пташиної зарази в місті на березі Чорного моря стали не кури з птахофабрики, свійські водоплавні і навіть не дикі гуси-лебеді — болячка несподівано вдарила по утриманцях Oдеського зоопарку, начебто захищених від контакту з перелітними носіями вірусу. Кілька днів тому, коли в двох вольєрах ні з того ні з сього почали дохнути папуги та фазани, у співробітників зоопарку з'явилися підозри, що причиною падіжу став «той самий грип», але вірити в це якось не хотілося. Одна річ, коли мор забирає курячі душі в Криму, тримаючи в напруженому очікуванні біди й пташників, і медиків, і зовсім інша річ — коли вірус, який може будь-якої миті перетворитися на вбивцю-мутанта, з'являться у твоєму рідному місті...
Утім сподівання ветеринарів на менш загрозливий діагноз не виправдалися. Як розповів «УМ» директор Центральної ветеринарної лабораторії Артур Абрамов, кілька днів тому одесити надіслали зразки крові загиблих птахів для дослідження, і вчора науковці зробили остаточний висновок: фазани й папуги померли від високопатогенного пташиного грипу, формулу якого сьогодні знають нефахівці: «Спочатку полімеразна ланцюгова реакція показала наявність у матеріалі птахів «п'ятірок» (основи Н5. — Авт.), інші дослідження, зокрема посадка на ембріони, підтвердили, що це штам вірусу H5N1. Щоправда, ми не можемо сказати, чи це той самий різновид H5N1, від якого масово гинули птахи на Кримському півострові, чи це різновид, занесений перелітними птахами з азіатських чи європейських країн. Відповідь на це запитання дадуть британські експерти з лабораторії у Вибріджі, яким ми відправили зразки для детального аналізу».
Виконком Одеської міськради, терміново скликаний міським головою Едуардом Гурвіцем, прийняв рішення оголосити зоопарк зоною, забороненою для відвідувачів, і терміново перемістити півтори тисячі птахів до інших вольєрів. Як повідомили «УМ» співробітники прес-служби Одеської мерії, міськвиконком ухвалив рішення провести вакцинацію пернатих зоопарку проти хвороби Ньюкасла, продезінфікувати вольєри та місця вигулу, а також спалити в котельні тушки загиблої птиці, гній, підстилку, пух та перо. Тепер ніхто в зоопарку не має права не лише демонструвати експозиційних тварин та птицю, але й вивозити інкубаційні яйця, живу птицю, обладнання та послід за територію парку.
Одеська влада не лише посадила зоопарк на карантин, а й закрила зоомагазин та ветлікарню, які теж опинилися в «зоні загрози» пташиного грипу. Виконком вирішив виділити зоопарку 150 тисяч гривень для виконання першочергових робіт, зокрема для переведення птахів в інші вольєри. Ще 700 тисяч гривень, за словами міського голови, піде на виконання інших невідкладних заходів із нерозповсюдження пташиного грипу у місті.
За словами Артура Абрамова, до цього українці знаходили вірус пташиного грипу тільки в Криму. Одещина стала другим регіоном, у якому офіційно підтвердився «курячий» діагноз, але, швидше за все, не останнім. Весняна міграція диких птахів тільки почалася...