Після річної перерви на шести стратегічних енергетичних компаніях України знову паніка. Керівництва «Чернігів-», Полтава-», «Львів-», «Суми-», «Тернопіль-» і «Прикарпаттяобленерго» звертаються по захист до влади, зокрема й до Президента Ющенка, і водночас замовляють охоронців із «Титану» та їхніх грізних собак, зміцнюють двері та грати на вікнах, викликають додаткові наряди міліції. Так енергетики очікують на страшних бойовиків, які увірвуться, розтрощать усе довкола і займуть кабінет керівництва підприємства. І все заради того, аби, як переконані перелякані співробітники обленерго, забрати у Григорія Суркіса його власність і передати її давньому партнеру цього олігарха, а тепер — заклятому ворогу, російському бізнесмену Костянтину Григоришину. Адже, за неофіційною інформацією, свого часу Суркіс позбавив Григоришина його частки акцій в шести українських обленерго, а після поразки на минулих виборах «проесдеківської» влади ображений акціонер вирішив «робінгудівським» способом помститися своєму кривднику.
У лютому минулого року силовим методом були захоплені ВАТ «Полтаваобленерго і «Прикарпаттяобленерго, потім незаконно (не акціонерами компанії) були змінені склади наглядових рад компаній та керівництво. Решта чотири «спірні» енергетичні компанії, боячись такої ж долі, запаслися посиленою охороною. Водночас два захоплених обленерго через декілька днів вдалося звільнити, і колишнє керівництво повернулося до виконання своїх обов'язків.
Зараз енергетики відчувають, м'яко кажучи, неприємне дежа вю. Позавчора в обід майже сорок невідомих осіб у камуфляжній формі без розпізнавальних знаків розбили вікна на першому поверсі офісу «Чернігівобленерго», увірвалися до будинку, зруйнували диспетчерський центр і спробували проникнути на другий поверх. Співробітники енергокомпанії почали опиратися цьому нахабству, в результаті почалася бійка. Поки ті билися, приїхала міліція, яка за понад півтори години розблокувала приміщення, найактивніших порушників спокою відвезла до двох райвідділів, а для кількох постраждалих викликала «швидку».
Прес-служба «Чернігівобленерго» наголошує, що «за цими злочинними діями стоїть російський бізнесмен Костянтин Григоришин, який намагається силою повторно взяти контроль над енергетичними підприємствами країни шести областей». Про інтереси Григоришина говорять і в інших підприємствах, які готуються до ймовірного нападу. А де-факто представник Суркіса Володимир Плечун, заступник гендиректора ТОВ «Укренергоконсалтинг» (що здійснює юридичний супровід низки українських обленерго, підконтрольних Суркісу), назвав позавчорашній інцидент «привітанням із днем народження Президента України від пана Григоришина і пана Порошенка». Останній уже назвав ці обвинувачення щодо себе абсурдом.
Потенційно «небезпечні» підприємства обіцяють тримати посилену охорону, допоки влада не стабілізує ситуацію. «Наразі на території кожної з цих областей перебувають бойовики, готові в будь-яку хвилину розпочати штурм підприємств», — запевняють енергетики. Керівництво незалежної профспілки енергетиків України також має інформацію про підготовку захоплення підприємств, які контролюються Суркісом. Про ймовірний напад на на «Чернігівобленерго» здогадувався і Прем'єр-міністр Юрій Єхануров. Він додав, що схожий конфлікт може з хвилини на хвилину виникнути і на «Прикарпаттяобленерго». Причиною цього Прем'єр назвав грубий переділ власності, «суто корпоративний конфлікт», у якому «один із власників вирішив захопити кабінет директора». Єхануров переклав вирішення цього питання на віце-прем'єра Станіслава Сташевського, якому міністр ПЕК Іван Плачков має надати інформацію щодо складу акціонерів «Чернігівобленерго». У свою чергу, глава уряду бачить єдиний шлях вирішення схожих конфліктів — прийняти закон про акціонерні товариства. Він зазначив, що цей закон не приймається з 1998 року, оскільки «депутати кажуть, що треба ще почекати». «Є зацікавлені люди», — сказав Єхануров.
ДО РЕЧІ
ВАТ «Чернігівобленерго» оцінює збитки внаслідок позавчорашнього нападу в розмірі 200 тисяч гривень. Також, як учора повідомило на прес-конференції керівництво підприємства, після сутички постраждало двадцять працівників, а в одного охоронця навіть тріснув хребет. Водночас на підприємстві втішені, що вдалося відновити роботу диспетчерського центру.
На підприємстві зауважили, що незадовго до нападу Соломенський райсуд Києва прийняв рішення, згідно з яким керування «Чернігівобленерго» було передано від глави правління Юрія Лисняка, обраного загальними зборами акціонерів 28 квітня 2001 року, до Михайла Мальованого. Останній уклав договір із київською приватною охоронною фірмою «Стелс-плюс», працівники якої і намагалися захопити об'єкт, вилучити документи і печатку голови правління ВАТ. При цьому на підприємстві наголошують, що судовиконавець порушив низку процесуальних норм. Учора керівництво компанії написало заяву в обласну прокуратуру про скоєння злочину.