Уже з наступного року Європейський Союз планує підвищити вартість в'їзних віз для гостей Євросоюзу майже вдвічі — до 60 євро з нинішніх 35. Це питання днями обговорювали в Брюсселі міністри внутрішніх справ і міністри юстиції ЄС, повідомляє «Ассошіейтед Пресс». Згідно з планом, нові тарифи мають набути чинності з 1 січня 2007 року — адже відтоді планується знімати з в'їжджаючих у Євросоюз біометричні дані (відбитки пальців, знімки райдужної оболонки ока або ж відстань між очима й вухами). Про запровадження у Європейському Союзі нових паспортів, які міститимуть не тільки традиційні відомості про особу, а біометричні дані, йшлося вже давно. На такі паспорти вочевидь колись, на вимогу ЄС, мусить перейти і Україна. Збільшення вартості візи у ЄС пояснюють необхідністю погашення витрат на процедуру «сканування» гостей Євросоюзу. Можливо, виняток буде зроблений для студентів і вчених – для них будуть визначені особливі, пільгові умови в'їзду в країни ЄС, повідомляє УНІАН. Комісар ЄС з питань юстиції Франко Фраттіні також закликав не робити будь-яких винятків у візовій політиці для країн, які не входять у блок. Утім, додав він, двосторонні угоди ЄС з Україною і Росією перебувають поза його компетенцією, і він не заперечуватиме, якщо для них все-таки будуть створені особливі візові умови. Міністри планують дійти остаточної згоди щодо нової вартості віз до кінця цього року.
Тим часом, поки ЄС визначається із нюансами підвищення вартості віз, в Україні особливих коливань на туристичному ринку в зв'язку з цим нововведенням не передбачають. Керівник прес-центру державного підприємства «Національна туристична організація» Володимир Царук запевнив «УМ», що таке досить незначне підвищення вартості візи (на 25 євро) на туристичні потоки в Європу аж ніяк не вплине. Мовляв, як їхали українці у Францію чи Італію, так і їхатимуть. Проблема в іншому — в системі видачі віз. «Кількість документів, які потрібно зібрати туристу, аби отримати візу, часто сягає 10. Термін їх подачі буває нерідко за півтора місяця до поїздки, а гарантії на відкриття візи — ніякої, — каже пан Володимир. — І для вирішення цього питання ЄС на поступки поки що не йде».
Днями, щоправда, директор Департаменту консульської служби МЗС України Борис Базилевський заявив, що Україна на початку березня може підписати з Європейським Союзом угоду про спрощення візового режиму для окремих категорій громадян. За його словами, угодою про спрощення візового режиму передбачається введення «уніфікованої процедури» отримання віз українськими громадянами. Зокрема, домовлено, що в разі відмови у видачі візи причини відмови пояснюватимуться. Крім того, співбесіду з громадянами України, які хочуть одержати візу, вестимуть не українські громадяни, які працюють у посольстві чи консульстві, а громадяни тієї країни, візу в яку хочуть одержати українці. Також передбачено видавати п'ятирічні мультивізи для певних категорій громадян України, зокрема журналістів і підприємців, та однорічні мультивізи для студентів.