«Помаранчевий» сепаратизм

23.02.2006
«Помаранчевий» сепаратизм

Юлiя Тимошенко i Вiктор Ющенко: у кожного своя «єднiсть»... (Фото РЕЙТЕР.)

      Відчайдушна Юлія Тимошенко першою з усіх «помаранчевих» позавчора підписала договір про створення Коаліції демократичних сил. Фактично — сама з собою, перебуваючи в Коростені. Робилося це нібито для того, щоб пришвидшити переговорний процес задля поновлення «помаранчевої» єдності та створення більшості в наступному парламенті. Насправді ж за поспіхом БЮТ читається бажання вийти з-за «круглого столу» взагалi.

      Відчувши «неполадки», інші учасники переговорів — «Наша Україна», «Пора»-ПРП і УНБ Костенка та Плюща — оприлюднили свої варіанти угоди. Виявилося, що ці документи, які напрацьовувалися разом із БЮТівцями, дуже схожі між собою, зате кількома пунктами принципово відрізняються від тимошенківського. Але підпис Юлії Володимирівни вже стоїть...

      Майже цілий місяць «помаранчеві» намагалися утрясти між собою суперечності, щоб вийти на один узгоджений документ. І навіть погодилися взяти за основу варіант БЮТ. Юлія Тимошенко ж дала задній хід.

      В уявленні лідерки БЮТ, зараз «багато говориться про необхідність підписати коаліційну угоду», але на цьому робиться «великий піар», і «люди, що виступають дуже багато за коаліцію, зрештою нічого не роблять». На думку Тимошенко, вони (ті люди) «мають намір нічого, ніяких документів, не підписувати». Цю проблему Юлія Володимирівна вирішила розрубати просто — відкрити для підписів власний проект угоди. Тепер цей документ, на думку Ю. Т., має піти далі, за «автографами» Юрія Єханурова, Олександра Мороза та Віктора Ющенка. Але зрозуміло, що вони папір від БЮТ не підпишуть.

      Угода а ля Тимошенко помітно відрізняється від тієї, котру опрацьовувала робоча група з числа «помаранчевих» сил. По-перше, тимошенківці відмовляються визнавати лідером Коаліції Президента Ющенка, не мають бажання декларувати своєю метою виконання ющенківської програми та узгоджувати з ним кадрові призначення. По-друге, БЮТ наполягає на денонсації газових угод між Україною та Росією.

      Хіба ці два пункти настільки принципові, якщо порівнювати їх із головною глобальною метою — недопущенням усеукраїнського реваншу Партії регіонів? А якщо й важливі, то гаразд — сідайте і домовляйтеся. Все можна залагодити, і про визнання газової кризи вже якось домовилися. Тим більше, що переговорний процес уже обростав конкретними контурами угоди. Якби було бажання, то ці перемовини можна було б довести до логічного кінця. Наразі ж із боку БЮТ зроблено зовсім нелогічний крок. Не хочеться думати, що для піару або для зриву домовленостей, але такий висновок напрошується.

      Але «шоу» має тривати. Зокрема, голова політради «Нашої України» Роман Безсмертний зазначив, що «днями відбудеться зустріч представників усіх політичних сил, які брали участь у відпрацюванні цього тексту, для того щоб ми знайшли вихід з ситуації».


      P.S. Учора Блок Тимошенко розповсюдив заяву про те, що до виборiв не повертатиметься до «коалiцiйних» переговорiв.

 

Порівняння важливих пунктів із проектів двох коаліційних угод

Варіант, підписаний Юлією Тимошенко

Варіант блоку «Наша Україна»

Виходячи з турботи за долю майбутнього України, захисту національного суверенітету, прав та свобод людини, розвитку демократії, забезпечення прозорої чесної політики, налагодження рівноправного діалогу між суспільством та владою, ми, представники політичних партій та блоків, що підписалися нижче, заявляємо про створення Коаліції демократичних сил, яка почне діяти з обранням Верховної Ради України V скликання, відповідно до частини 6 статті 83 Конституції України.

Виходячи з турботи за долю майбутнього України, захисту національного суверенітету, прав і свобод людини, розвитку демократії, забезпечення прозорої чесної політики, налагодження рівноправного діалогу між суспільством і владою; висловлюючи нашу відданність ідеалам Майдану; усвідомлюючи наш спільний обов'язок забезпечити виконання програми Президента України, навколо якої ми згуртувалися протягом президентської виборчої кампанії, ми, представники політичних партій та блоків, що підписалися нижче, заявляємо про створення політичної Коаліції демократичних сил.

Учасники Коаліції заявляють про серйозну кризу, що склалася на газовому ринку України, і декларують готовність до першочергового і пріоритетного вирішення проблем, пов'язаних з енергетичною безпекою держави з перших днів роботи нового уряду, що буде сформований на Коаліційній основі після виборів до Верховної Ради 26 березня 2006 року. Учасники Коаліції гарантують денонсацію угоди про нові умови постачання газу в Україну від 4 січня 2006 року та всі юридичні наслідки, які випливають з цієї угоди. Учасники Коаліції вимагають притягнення до відповідальності чиновників, винних у зраді національних інтересів та завдаванні збитків державі.

Учасники констатують наявність серйозної кризи, що склалася на газовому ринку України, і декларують готовність до першочергового і пріоритетного вирішення проблем, пов'язаних з енергетичною безпекою держави з перших днів роботи нового уряду.

Учасники Коаліції зобов'язуються не створювати Коаліцій у Верховній Раді нового скликання з тими політичними партіями та блоками, які виступали і виступають проти національних інтересів України та уособлюють злиття політичної влади з великим тіньовим капіталом, зокрема — з Партією регіонів Януковича.

Учасники Коаліції зобов'язуються не вступати в сепаратні кулуарні переговори із жодною іншою політичною силою.

Учасники Коаліції відмовляються від використання адміністративного ресурсу та брудних технологій в ході виборів до Верховної Ради України в будь-якій формі.

Ключовими завданнями учасників Коаліції під час виборчої кампанії є сприяння проведенню чесних, демократичних виборів; координація дій представників Коаліції у відповідних виборчих комісіях, з метою унеможливлення фальсифікації виборів. Сторони утримуватимуться від взаємного поборювання під час виборчої кампанії. Учасники Коаліції не використовуватимуть адміністративний ресурс та брудні технології в ході виборів до Верховної Ради України в будь-якій формі.

Учасники Коаліції законодавчо забезпечать гарантоване працевлаштування та перше робоче місце випускникам навчальних закладів. Стипендія для студентів буде піднята до рівня прожиткового мінімуму (426 гривень).

Учасники Коаліції після формування нового уряду проведуть пенсійну реформу, ліквідують зрівняльну політику в пенсійному забезпеченні та збільшать розмір пенсій на 50%.

Учасники Коаліції зобов'язуються після формування нового уряду провести пенсійну реформу, зокрема ліквідувати зрівняльну систему в пенсійному забезпеченні та підняти розмір пенсій до рівня, що гарантує гідне життя громадян; підняти розмір стипендій до рівня не нижче прожиткового мінімуму.

 

ОЦІНКИ

Віктор Ющенко, Президент України:

      — Угода, підписана Тимошенко, не має майбутнього. Тема порозуміння не може починатися з одностороннього кроку. Це до якоїсь міри ображає всіх учасників, хто прагнув до коаліції... Хотів би звернутися до вас, журналістів: допоможіть людям розібратися, хто є хто в українській політиці, які сили несуть консолідацію, а які — авантюризм. Мені набридло жити в системі, коли деякі політичні сили, до того ж досить серйозні, перетнули межу солідарної роботи на Україну.

Олександр Мороз, голова Соціалістичної партії:

      — Підписання односторонньої угоди нагадує мені або листи, або заповіти.

Владислав Каськів, лідер партії «Пора»:

      — З сьогоднi (середи. — Авт.) розпочинається відлік нової історії України, він триватиме добу і має завершитися або підписанням угоди, або ганьбою тих політичних сил, які брали участь у переговорному процесі.

Микола Томенко, БЮТ:

       — Для нас ідеологічна частина є визначальна. Треба було зупинити піар окремих політичних сил, які щоденно проводили прес-конференції і розповідали, як треба об’єднуватися навколо Президента. Для нас найважливішим було чесно сказати, що ми робитимемо для виконання зобов’язань перед власним народом, а не

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>