Чим експерти пояснюють нечувані темпи зростання карткового бізнесу в Україні? На прохання «УМ» про це розповів директор Української міжбанківської асоціації членів Europay Олександр Карпов.
Він повідомив, що Асоціація зробила аналіз розвитку ринку пластикових карток станом на 1 вересня цього року, з чого стало зрозуміло, що український картковий ринок зростає як мінімум на 100 відсотків щороку. І це триває вже три останніх роки поспіль. Пан Карпов звертає увагу на обсяги операцій та їх кількість у розрахунку на одну картку. На його думку, за цим показником ще як мінімум рік для кредитних та 4-5 років для дебетових карток ринок намагатиметься досягнути рівня ринку Східної, а згодом і Західної Європи. Що ж до кількості карток, то так званий показник проникнення, тобто кількість карток на 1 000 000 громадян в Україні, є значно нижчим за інші показники. Отже, як лідери, так і решта гравців ринку мають змогу протягом найближчих 3—5 років щорічно подвоювати кількість карток. Немає сумніву, що саме так і станеться. Довіра громадян до банків стабільно зростає. Сегмент банківських послуг, який забезпечує обслуговування поточних рахунків громадян і кредитування, стабільно демонструє високі темпи приросту.
Рейтинг провідних українських банків, які працюють на цьому ринку, очолили Приватбанк і «Аваль». Прорив Приватбанку на лідируючі позиції (43,5 відсотка — частка контрольованого ним ринку) можна пояснити, як вважає Олександр Карпов, намаганням бути першим гравцем на ринку, значними фінансовими вкладеннями та адміністративно налагодженою системою впровадження карткового проекту на рівні територіальних філій банку. Однією з суттєвих проблем, яка потребує вирішення в умовах зростання ринку, є забезпечення безпечного використання платіжних карток на території України. «За наявною в нас інформацією, — стверджує Олександр Карпов, — обсяг операцій з використанням карток, які визнано сумнівними або шахрайськими, в 2002 році становив приблизно мільйон доларів. За результатами скоєння «карткових» злочинів минулого року банківські установи надали до органів МВС та СБУ понад 300 звернень та заяв, після чого було порушено кримінальні справи». Зокрема, дедалі частіше виникають проблеми, пов'язані з перевіркою інформації про злочини з картками українських громадян, вчиненi за кордоном, а також із розслідування цих справ. Порушено низку справ, коли шкоду завдано закордонним банкам. За інформацією МВС, у строки, передбачені Кримінально-процесуальним кодексом, фактично неможливо отримати інформацію через Інтерпол. Малоефетивними у цьому плані залишаються також міжурядові договори.
Сферу використання платіжних карток в Україні регулює Закон «Про платіжні системи й переказ грошей в Україні» та положення НБУ №367 «Про порядок емісії платіжних карток та здійснення операцій з їх застосуванням». Питання кримінального переслідування карткових шахраїв регулюють стаття 200 Кримінального кодексу («Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх виготовлення») та частково стаття 190 («Шахрайство»), а також розділ XVI («Злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку»). Згаданий закон та інші нормативні документи було прийнято в період, коли основна загроза картковому ринкові — використання підроблених карток — не була яскраво вираженою. Тому в них відсутні специфічні вимоги до контролю та управління ризиками при здійсненні карткових операцій і вони потребують коригування та доповнення новими нормативно-правовими актами.