«Мене не цікавить грошова компенсація, я хочу, щоб Україна визнала, що вона, її влада, були жорстокі, цинічні до мого сина, українського народу. Доки цього не відбудеться, влада України ніколи не очиститься» — саме так пояснює свій намір звернутися до Європейського суду з прав людини з позовом на державу Україна мати загиблого журналіста Георгія Гонгадзе.
При цьому пані Леся зазначає, що разом зі своїм адвокатом Андрієм Федуром позиватиметься до України лише після того, як буде завершено судовий розгляд справи Гонгадзе i обвинувачені у вбивстві її сина понесуть заслужене покарання. Нагадаємо, поки що на лаві підсудних перебувають лише троє колишніх співробітників таємничого управління зовнішнього спостереження МВС. Головний виконавець вбивства — генерал Пукач — перебуває у розшуку, а про притягнення організаторів поки майже не йдеться.
Не дивно, що Леся Гонгадзе побоюється, що після оголошення вироку вбивцям її сина подальший розшук організаторів i замовників цього злочину буде припинено, а світова громадськість, таким чином, буде введена в оману. Тому позов на Україну «до Європи», за словами матері, переслідує єдину мету: визнання Україною жорстокості й цинічності колишньої влади по відношенню до загиблого журналіста.
До речі, Генпрокуратура досі не визнала це резонансне вбивство замовним. Днями в Івано-Франківську адвокат Андрій Федур вкотре заявив, що сторона обвинувачення продовжує вважати цей злочин убивством без мотиву, хоча вітчизняне законодавство такої класифікації злочину не передбачає. За словами пана Федура, Президент України Віктор Ющенко готовий у суді свідчити у цій резонансній справі, яка перебуває на його особистому контролі. Раніше про виклик Ющенка у ролі свідка клопотав перед судом саме Федур. На його думку, свідчення Віктора Андрійовича могли б приєднати до справи Мельниченка, адже на плівках Кучма після наказу підлеглим «розібратися з Гонгадзе» телефонує Ющенку, який тоді був Прем'єр-міністром, i говорить з ним про загальнодержавні справи. Отже якби нинішній Президент підтвердив у суді факт такої розмови із Президентом колишнім, це б допомогло юридично встановити організаторів, прізвища яких i так відомі країні. Але для свідчень Ющенка потрібне рішення суду. Бажання Президента свідчити в суді підтвердили адвокату Лесі Гонгадзе i міністр юстиції Сергій Головатий, і голова секретаріату Президента Олег Рибачук.
Нагадаємо, що більше трьох років тому позов до України в Європейський суд із прав людини подавала вдова Гії — Мирослава Гонгадзе. Влітку минулого року вона його виграла, а Європейський суд із прав людини надав Кабінету Міністрів України проект декларації про укладення угоди про дружнє врегулювання суперечки у справі «Гонгадзе проти України».