Поки Харківські дослідники працюють над виготовленням препарату, який би захищав пернатих від зараження вірусом Н5N1, їхні китайські колеги вже представили світові готовий препарат і навіть передали Україні два комплекти зразків інактивованої вакцини проти пташиного грипу. До речі, наша держава єдина безоплатно отримала найсучасніші зразки, виготовлені на основі різних штамів вірусу серотипу H5. Медичне ноу-хау спочатку побувало в руках дипломатів (представник керівництва Міністерства сільського господарства Китайської Народної Республіки передав вакцину Надзвичайному і Повноважному послу України в КНР Сергію Камишеву), потім потрапило до ветеринарів (препарат разом із супровідною документацією зустріли працівники Державного департаменту ветеринарної медицини), а найближчим часом має опинитися у вчених (Державний науково-контрольний інститут біотехнології і штамів мікроорганізмів зробить висновки, наскільки ефективною є ця вакцина). Як розповів «УМ» заступник директора інституту з наукової роботи, доктор ветнаук, професор В'ячеслав Герман, китайська вакцина інактивована, а це означає, що вірус обробили в лабораторії, щоб він втратив здатність розмножуватись, навіть потрапивши до сприятливого середовища. Про «живу» вакцину у випадку з високопатогенним збудником і мови бути не могло, адже живий, нехай і ослаблений, вірус становив би значну небезпеку. Курячі ембріони, скажімо, помирали через 48 годин після того, як їх заражували розчином вірусу в концентрації один до десяти мільйонів...
Як тільки іноземна вакцина потрапить до лабораторії, її перевірять на чистоту культури, щоб у ній не було «зайвих» мікроорганізмів. Наступний етап — дослідження безпосередньо на птиці, яке інститут проведе разом із центральною ветлабораторією на базі Сумської біофабрики. «Але спочатку треба покращити лабораторні умови, купити бокси зі стерильним повітрям, — пояснює В'ячеслав Герман. — Щоправда, ми поки не знаємо, де краще придбати боксову систему — у Нідерландах, у Німеччині — але це невдовзі має вирішитись. Сама ж технологія перевірки вакцини проста: ми будемо щеплювати птахів, чекати, поки в них виробиться імунітет (а це як мінімум 21 день), а потім заражати високопатогенним вірусом, знайденим у Криму. Тоді вже будемо говорити про результати: якщо птахи не захворіють, вакцина ефективна. До слова, екстрену вакцину, яка дає імунітет від пташиного грипу протягом 24 — 48 годин, як, скажімо, від хвороби Ньюкасла, ще ніхто не винайшов. Науковці з Ізраїлю зараз намагаються виготовити таку вакцину на основі вірусу віспи, але, чи вийде в них щось, поки незрозуміло».
Тим часом Президент України Віктор Ющенко у своєму традиційному суботньому радіозверненні до співвітчизників підкреслив, що українці мають підтримати нашу науку, в якої достатній потенціал для нових відкриттів. «Думаю, що в наших наукових інститутах є достатньо розробок, які допоможуть знайти вітчизняну вакцину проти пташиного грипу», — наголосив глава держави.