Після того як офіційно було виставлено на продаж «Укрсоцбанк», покупець для нього знайшовся доволі швидко. Ним став італійський банк Banca Intesa, який днями підписав угоду про придбання понад 85 відсотків українського банку. В регіоні Центральної та Південно-Східної Європи група Intesa обслуговує населення шести країн — Хорватії, Словенії, Сербії, Чорногорії, Угорщини, а також Боснії і Герцеговини. 30 вересня 2005 року активи групи становили 264 мільярди євро. Придбання українського банку італійцям, за інформацією Бі-Бі-Сі, обійшлося в мільярд доларів. Ця рекордна на сьогодні ціна стала можливою, не в останню чергу, через те, що, окрім Banca Intesa, на український банк претендували французький Societe Generale та угорський OTP Bank. Що ж до «Укрсоцбанку», то він у жовтні минулого року був четвертим найбільшим банком в Україні, його загальну вартість іноземні інвестори оцінили в 1 мільярд 310 мільйонів доларів. Утім, як зазначає британська телерадіокорпорація, угода може зірватися через претензії міноритарних акціонерів банку, які планують оскаржити в суді попередню додаткову емісію акцій.
Водночас експерти вважають, що ускладнень, швидше за все, не буде. Власне, придбання такого великого пакета акцій свідчить про довіру до нашої банківської системи. Раніше два банки з першої п'ятірки — «Аваль» та «Укрсиббанк» — уже перейшли під контроль іноземців — Raiffaisen International (Австрія) і BNP Paribas (Франція), відповідно. Продали значні частки своєї власності «Форум» і ВАБанк. Крім того, російський Внешторгбанк придбав «Мрію», щоправда, за даними джерела, яке заслуговує на довіру, ще повністю не розплатився. Отже, йдеться про загальну тенденцію на ринку банківських послуг. На думку головного наукового консультанта парламентського Комітету з питань фінансів та банківської діяльності Ігоря Прими, до якого «УМ» звернулася за коментарем, участь іноземних інвесторів у цьому ринку збільшилася до 23 відсотків. За його словами, у цьому є свої плюси і мінуси. З одного боку, за українські банки пропонують добрі гроші, тож головне — не продешевити. До того ж здорова конкуренція піде на користь тутешнім банкам, їм буде чого повчитися. З іншого боку, таке масове вторгнення на наш ринок означає, що Національному банку України доведеться, зі свого боку, розглянути комплекс заходів. Насамперед — виступити із законодавчою ініціативою, аби в Україні не було надмірної присутності іноземних банків.
«Власне, сама по собі їхня присутність не загрожує українським банкам колапсом, — зазначає пан Прима, — однак, думаю, не повинно бути так, як у Польщі, де іноземні банки займають 80 відсотків ринку. Там хоч і задоволені обсягами іноземного капіталу в своїй економіці, однак при цьому усвідомлюють, що впливових польських банків у їхній країні практично немає». Експерт наводить приклад негативного впливу такого капіталу в Росії, де в 1998 році, під час фінансової кризи, іноземні банки в одну мить пішли з ринку. Враховуючи ці та інші обставини, нещодавно поляки не задовольнили прохання групи Intesa придбати слідом за першим інший вітчизняний банк. Якби таке сталося, то, за словами пана Прими, банківські активи італійців у Польщі перевищили б обсяги тутешнього банку, що є подібним до нашого Ощадбанку. На думку експерта, Нацбанк України може виступити з ініціативою обмежити присутність іноземних банків у нашій країні менш ніж 40—45 відсотками.