Сьогодні має відбутися чергове судове засідання у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Попереднє засідання, 8 лютого, фактично не відбулося через присутність на процесі народних депутатів від Соцпартії з відеокамерою, тож слухання знову забуксувало, як i на початку січня, коли із судової зали намагалися виставити журналістів. Знову одному з підсудних стало зле, знову засідання було перенесене...
Ще місяць тому резонансний процес став частково закритим для громадськості через нібито державну таємницю, яка є i у свідченнях підсудних, i свідків із міліцейської «наружки», які стежили за Гією. На закритості наполягали i представники Генпрокуратури, i підсудні та їхні адвокати, тож таке «взаємопорозуміння» між сторонами обвинувачення та захисту не могло не дивувати. За цей місяць навколо закритої Феміди поламали списи чимало політичних сил, а вимоги відкритості в резонансній справі досягли критичної межі. Інакше як «судилищем» процес не називає мати загиблого журналіста Леся Гонгадзе, з нею погодився тиждень тому i голова секретаріату Президента Олег Рибачук, який прийшов до Апеляційного суду столиці, щоб донести до Феміди думку глави держави. Адже відомо, що Віктор Ющенко з самого початку вважав, що цей процес має бути максимально прозорим. Стурбованість тим, як відбувається суд, позавчора особисто висловив Президент, i його слова стали найвагомішими. Звісно, гарант Конституції не має права тиснути на суд, але може висловлювати власну думку як глава держави.
«З огляду на той громадський резонанс, що склався навколо розгляду справи Гонгадзе в суді, політичні домисли, що не зміцнюють віру в судову систему, і, беручи до уваги інші причини, що, на мій погляд, просто дискредитують країну, знижують її репутацію, я як Президент буду звертатися до суду з проханням щодо відкритості проведення цього процесу в рамках національного законодавства», — сказав Віктор Ющенко пізно ввечері у вівторок по закінченні засідання Національної комісії зі зміцнення демократії й утвердження верховенства права.
Президент не бачить логіки в закритості процесу через державну таємницю, адже, на його думку, «люди з когорти журналістів або інші достеменно володіють усім матеріалом, що можна було віднести до державної таємниці». То що приховувати? Водночас глава держави підкреслює, що у прийнятті рішення про відкритість процесу судді мають керуватися національним законодавством, адже Президент не буде порушувати його. I ніякого тиску на Феміду з Банкової!
«Водночас я упевнений, що для честі суду, для честі суддів, потерпілої сторони, політиків нам потрібно поставити крапку в цій справі», — каже Віктор Ющенко. Натомість міністр юстиції Сергій Головатий додає, що розгляд справи Гонгдазе в суді в закритому режимі порушує принцип гласності суду, зафіксований у Конституції і вітчизняному законодавстві та закріплений у Конвенції прав людини і рішенні Страсбурзького суду. Але чи зважать судді на ці зауваження, чи стане Феміда відкритою?