«Україна має унікальні можливості для переходу на якісно новий етап розвитку двосторонніх відносин iз Росією на засадах взаємоповаги, чіткого дотримання існуючих домовленостей та врахування національних інтересів обох сторін», — переконаний Президент Віктор Ющенко. Ці слова були сказані напередодні першого засідання підкомісії «Україна — Росія» щодо Чорноморського флоту, яка є складовою міждержавної комісії «Ющенко—Путін». Ще пізно ввечері у понеділок Президент на спеціальній нараді за участі Прем'єр-міністра Юрія Єханурова, міністра закордонних справ Бориса Тарасюка та інших урядовців наголосив, що українська сторона має йти на переговори з чітко визначеною стратегією, скерованою на виконання існуючих між державами двосторонніх угод та пріоритетний захист національних інтересів України і кримського регіону, на території якого дислокується російський флот. Ідеться, звісно, про детальний моніторинг виконання усіх міждержавних угод, інвентаризацію та аудит нерухомості, яку орендує у Криму Чорноморський флот. Адже Віктор Ющенко переконаний, що умови оренди мають базуватися лише на угодах з урахуванням міжнародного досвіду та ситуації на сучасному ринку нерухомості. Зрозуміло, що з «міфічними цінами» за севастопольську оренду має бути покінчено, як i з формою розрахунку у вигляді погашення якихось там ще «совкових боргів» за енергоносії.
На дворі ж ХХІ століття! Отже, треба i це флотське питання вирішувати лише прозоро та конструктивно, що лише сприятиме зміцненню взаємної довіри України та Росії, розвитку добросусідських відносин.
Учора засідання «по флоту» розпочалося. На момент здачі номера ще не були відомі його результати, але ще на початку речник МЗС Василь Філіпчук зазначив, що Україна залишається вірною договірним зобов'язанням щодо тимчасового перебування чорноморців на своїй території і дотримується положень базових угод iз питань ЧФ у повному обсязі. Ніхто росіян із Криму не жене. Принаймні до 2017 року. Хоча готуватися до виведення військ слід уже зараз, адже передислокація флоту — це справа не одного місяця, а кількох років. Але ж головне питання не в цьому. Українську частину підкомісії очолює перший заступник міністра закордонних справ Володимир Огризко, російську — його колега з Москви Григорій Карасін, i на даному етапі основна мета — забезпечити належне виконання чинних базових угод щодо перебування ЧФ на території України самими моряками! Плюс ціна оренди має бути справедливою i ринковою, бо ситуація на сучасному ринку нерухомості, тим більше на кримську землю, зовсім не відповідає тим копійкам, які платять росіяни нині.
А в тому, що чорноморці суттєво порушують базові угоди та українське законодавство, переконаний міністр закордонних справ Борис Тарасюк. На його думку, ці порушення мають місце у наступних сферах: орендні відносини; неповернення належних Україні засобів навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства у Чорному та Азовському морях; неналежне виконання вимог природоохоронного законодавства України; зволікання з вирішенням питання участі Російської Федерації у соціально-економічному розвитку Севастополя та інших населених пунктів на території України, в яких дислокуються військові формування ЧФ. При цьому росіяни ще й прагнуть розширити правову базу для функціонування флоту в Криму та вирішити власні питання, наприклад, провести заміну і модернізацію озброєння. Говоритимуть i про подвійне громадянство російських моряків, i про їх кількість, бо ЧФ про це ніколи не звітує, про незаконні марш-кидки «морпіхів» ЧФ українською територією i їх поведінку за межами гарнізонів.
Окремим питанням стануть i ганебні події біля маяка «Херсонеський». Нагадаємо, що тоді невідомий росіянин вихопив у активістів «Студентського братства» i поламав Державний прапор України. За зневагу i наругу над синьо-жовтим символом незалежності доведеться відповідати. Росіяни мають негайно розслідувати цей інцидент і покарати всіх винних, інакше Україна залишає за собою право діяти згідно з національним законодавством та нормами міжнародного права. Глава МЗС припускає, що цей інцидент — «лише прикре непорозуміння, а не державна політика».
«Наша мета — упорядкувати двосторонні відносини, перевести їх у правове русло, зробити прозорими і зрозумілими для громадськості й України, і РФ», — наголошує Борис Тарасюк. Виходячи з цього, у МЗС поки що лише дивуються окремим необережним заявам росіян. Хоча б тим же висловлюванням міністра оборони Росії Сергія Іванова про те, що НАТО не зможе прийняти до своїх лав Україну, поки на її території буде російська військова база. Дипломати зазначають, що у жодному статутному документі НАТО немає положення, про яке говорить міністр оборони РФ. Та й генерали Альянсу неодноразово стверджували, що чорноморці на шляху України до НАТО нікому не заважатимуть. То хто нагнітає пристрасті?