Учора в Міністерстві будівництва та архітектури яблуку було ніде впасти. На заанонсовану прес-конференцію міністра Павла Качура з приводу скандалу по «елітній» будівельній «піраміді» зібралося дуже багато журналістів. Мінбуд хоч і має опосередковане відношення до скандалу, але саме від нього хотілося почути, як розв'язати проблему, і що треба зробити, аби в майбутньому не попастися на подібний «гачок». До того ж у це відомство звернулися обмануті інвестори, які просять внести зміни до законодавства, аби надалі унеможливити подібні афери. І публічну відповідь вони хочуть почути уже за тиждень.
Міністр будівництва Павло Качур відреагував оперативно. Він висловив занепокоєння щодо можливої кризи у сфері житлової нерухомості і, як наслідок, — обвалу будівельного ринку. Міністерство має на меті вже у п'ятницю створити громадську експертну раду, яка б напрацювала заходи для стабілізації ринку житла. Також Мінбуд розробив законопроект, який найближчим часом подасть на розгляд у Верховну Раду. Основна мета цього проекту — унеможливити діяльність подібних «пірамід». Серед запропонованих змін є такі: створення державного реєстру інвестиційних угод — це зробило б нереальним подвійний продаж квартир під час будівництва. Пропонується також продаж ділянок під будівництво тільки на земельних аукціонах.
Ще дуже важливо на законодавчому рівні встановити, на якому етапі можна брати гроші в інвесторів. На думку міністра, продавати квартири слід лише після видачі дозволу на будівництво. «Тоді буде гарантія того, що коли не цей, то інший інвестор зведе будинок», — сказав міністр. Серед інших пропозицій — розширення функцій міністерства щодо контролю за будівництвом. Зокрема, підтвердження наявності необхідних документів, що надають компаніям право на будівництво. Зараз же цей контроль здійснюють органи місцевої влади. І виходить це у них не надто добре. А ордери на будівництво слід видавати не посередникам, а тим, хто має для цього кошти. «Якщо хтось хоче будувати, то він має довести свою спроможність, перш за все фінансову», — сказав міністр. Право ж видавати ці ордери має бути за міністерством, бо це певні гарантії прав інвесторів.
За словами Павла Качура, 70—75 відсотків житла будується за кошти громадян. Якщо ж українці перестануть фінасувати зведення будинків, то можна говорити про те, що житло не споруджуватиметься взагалі. Присутній на прес-конференції керівник консорціуму «Українське будівництво» і представник ініціативної групи забудовників Андрій Заїка додає: «Ситуація, яка склалася, кидає тінь на всіх забудовників України. Головна і єдина причина того, що сталося, — це недосконалість законодавства». За словами Андрія Миколайовича, зараз фахівці сфери будівництва вивчають досвід аналогічних ситуацій в інших країнах. Зокрема, у Росії після таких «пірамід» у законодавство були внесені зміни: гроші в інвесторів беруть лише після долзволу на будівництво, а якщо його немає, то законодавством заборонено навіть рекламувати об'єкт, який будуватимуть. Зараз важливо не допустити паніки на ринку, вважає пан Андрій, хоча він і констатує: суттєвого зростання цін на житло не буде — слід очікувати лише незначні коливання.