Майже 80 років чекали свого відновлення Царські врата іконостасу Софійського собору. За цей час із срібних воріт облупилася позолота, а саму пам'ятку розрiзали на частини, а дещо навіть переплавили. Наразі з-понад сотні кілограмів срібного сплаву, з якого виготовлені врата, залишилося щось трохи більше 50 кг.
Оксана Опимах, зберігач фонду дорогоцінного металу Софії Київської, де зараз знаходяться врата, розповіла «УМ», що цей шедевр був відлитий і позолочений у XVIII столітті київськими золотарями. В радянські часи пам'ятку довго вважали втраченою, побачити врата можна було хіба що на малюнках та фото. Одначе випадково врата знайшли у фондах Києво-Печерської лаври. У 1984 році їх передали на зберігання до Святої Софії.
Спроби відновити ворота працівники заповідника робили ще з 2001 року. Однак залучити до цього українських фахівців не вдалося — на оголошений конкурс ніхто не відгукнувся. Тому оголосили ще один — міжнародний конкурс, який виграла Польська майстерня з реставрації пам'яток старовини. Умови поляків виявилися найприйнятнішими та й везти недалеко. Туди, до Кракова, з дня на день і вирушать Царські врата, які задля цього були застраховані на кругленьку суму. Роботи з їх відновлення триватимуть близько двох років. Адже це дуже копітка праця — на воротах багато ажурних узорів, рослинного орнаменту та фігур янголят.
Гроші для цього — 500 тисяч гривень — зголосилися надати меценати з Українського союзу промисловців та підприємців. Символічний чек на згадану суму було вчора вручено директору заповідника Нелі Куковальській. У свою чергу президент УСПП Анатолій Кінах зазначив, що бізнесмени також мають намір долучитися до відновлення Андріївської церкви, Батурина, замку на Львівщині та будівництва Мистецького арсеналу.
ДО РЕЧІ
Київська міська держадміністрація вирішила навести порядок у Національному заповіднику «Софія Київська» за три роки. Як зазначено в розпорядженні столичного мера, до 2009 року буде реконструйовано павільйон «Золоті ворота» (він належить замовнику) і Браму Заборовського в самій Софії. Крім того, буде зміцнено схили Андріївської церкви (вона теж є одним з об'єктів цього Національного заповідника). А також за цей час буде завершено капітальний ремонт і реставрацію фасадів будинків на території, що прилягає до архітектурного ансамблю Софійського собору. Дирекція реставраційно-відбудовних робіт, яка є замовником цих робіт, до квітня має затвердити відповідну проектно-кошторисну документацію.