У Верховній Раді оголошено перерву
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
(РЕЙТЕР.)
Учора Віктор Ющенко вперше звернувся до Верховної Ради із посланням. Це спеціальна процедура, яка виписана Конституцією: глава держави зобов'язаний щорічно виступати перед парламентом. За часів Кучми такі акції часто оберталися різними перформенсами: то Кучмі дарували лапті (цим відзначився теперішній міністр внутрішніх справ Луценко), то масово «здавали» йому на трибуну брошурки з текстом послання.
Щодо Ющенка, то днина його першого послання розпочалася з... мордобою. Щоправда, це вiдбулося ще до появи Президента в залi. На початку засідання Верховної Ради комуністи зібралися повісити на трибуну плакат із написом «Де кроки назустріч людям?». «Нашоукраїнці» одразу пішли розбиратися. Суперечка переросла в бійку. Лідерові фракції «НУ» Миколі Мартиненку до крові розбили носа. Це — справа кулаків комуніста Олександра Бондарчука, відомого своїм хобі розпускати руки, ламати мікрофони тощо. Бунтівний член КПУ потім ходив парламентом, притискаючи до долоні серветку: в сутичці він розбив собі кулаки.
Президент з'явився в парламентськiй залi близько одинадцятої. До того часу пристрасті вже вляглися. Віктор Ющенко виступав годину. Він говорив дещо тихим голосом, з мирними — як і сам зміст промови — інтонаціями. Інколи його виступ переривали оплески. Звісно ж, вони лунали з пропрезидентської, правої від президії частини зали. Бо сумнівно, щоб, скажімо, «регіонали» чи «нетаківці» вітали тезу Ющенка про потребу розвитку державної мови.
Опозиціонери теж кілька разів озивалися. Особливо, коли йшлося про ініціативу вдосконалити Конституцію — вони почали щось вигукувати і мало не затупали ногами. Есдек Нестор Шуфрич потім сказав журналістам, що особисто він стримувався від сплесків обурення, хоч йому часто хотілося свистіти. Але заслуховувати послання Президента, за словами Шуфрича, — це конституційна процедура, і «ми змушені його слухати».
Виступ Ющенка закінчився оплесками пропрезидентських фракцій. Глава держави, сказавши «Слава Україні!», залишив стіни сесійної зали. У парламенті було оголошено перерву. Як сказав перший віце-спікер Адам Мартинюк, — «щоб осмислити почуте».
Учора парламентський загін поповнився ще одним нардепом — Володимиром Оплачком. Він прийняв присягу і вступив до фракції Компартії. При цьому уенпіст Валерій Асадчев звернув увагу на те, що Оплачка допустили до присяги без всіляких там внесень у порядок денний та інших подібних процедур. Відтак Асадчев припустив: якщо Голова ВР спокійно пускає до присяги парламентаріїв, тоді як судді Конституційного Суду ніяк не можуть «заприсягтися», то в цій колізії винен саме Володимир Литвин.
Учора Верховна Рада, з-поміж іншого, відмовилася схвалити пропозицію Президента про допущення цього року іноземних військових в Україну на планові спільні навчання. У першому читанні цей проект підтримало лише 215 нардепів, хоча спільні навчання вояків із різних країн — позитивна світова практика, яку в Україні широко застосовували і при Кучмі.
Валерій Асадчев, фракція УНП:
— Сьогодні навколо Президента формується зовсім інша ідеологія — ідеологія партнерства. Йдеться про партнерство всіх політичних сил України, незалежно від їхніх поглядів та уподобань. Сьогодні він простягнув руку всім — і тим, хто його підтримує, і тим, хто критикує. Щодо політреформи, я вважаю, що Віктор Ющенко накреслив абсолютно правильний шлях. Її треба вдосконалити. Бо і в 1996 році, коли приймалася Конституція, і в 2004, коли її змінювали, були протистояння. Ця ідеологема протистоянь просто закладена в нашу Конституцію. Президент закликав вдосконалити Основний закон. Причому робитиме це не сам, а збирається залучити до політреформи всі політичні сили. Це слушні пропозиції. Вони не створюють протистояння і справді мають на меті гармонізувати конституційні суперечності.
Степан Гавриш, фракція СДПУ(о):
— Склалося враження, що Президент читав текст, у який сам не вірив, так, ніби він вийшов із задзеркалля і не розуміє, що робиться в країні. При цьому за Ющенком спостерігається властивість думати, ніби він має єдине право вирішувати долю країни. Ющенко не розуміє, що при переході в бік парламентсько-президентської республіки відповідальність переходить і на інші органи влади. Зрозуміло, що ключові моменти були закладені в останню частину промови, пов'язану зі змінами Конституції. Президент хоче повернути собі повноваження. Його слова — це не співпраця, а черговий ультиматум. Я не помітив, що він готовий до діалогу.
Олександр Мороз, лідер фракції СПУ:
— Нинішня промова відрізнялася від того, що робив попередній Президент. Віктор Ющенко, роблячи жести, пропозиції, намагався консолідувати суспільство. Його позиція щодо розвитку демократії, економіки, інвестицій тощо — це цілком здоровий, розумний підхід. Дуже важливо, що він налаштований на європейський розвиток. Я задоволений тим, що сьогодні почув. А щодо ініціативи створити конституційну комісію, провести референдум, то скажу, що Президент — суб'єкт законодавчої iнiцiативи, і він має право оголошувати такі ініціативи.
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>
Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>
Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>
Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>