Учора міністр економіки Арсеній Яценюк оприлюднив урядове рішення щодо цінової політики на ринку енергоносіїв для різних категорій споживачів. Кабмін визначив для них граничну ціну на газ у 110 доларів за тисячу кубометрів. Це означає, що національна комісія з регулювання енергетики (НКРЕ) не має права встановлювати вищий рівень ціни на «блакитне паливо» для будь-яких категорій споживачів, серед яких — металургійні та хімічні підприємства. Термін, протягом якого діятиме ця норма, — п'ять років, починаючи з дня прийняття цієї постанови.
Пан Яценюк пояснив, що міністерство зробило цей підрахунок, виходячи з рівня рентабельності підприємств у 10 відсотків. «Якщо споживачі різних категорій купуватимуть газ за ціною у 110 доларів за тисячу кубів, — зазначив міністр, — то буде стала робота всієї економіки». Далі він заявив: «Ті, хто мав створити не компанію з газопостачання, а агентство з банкрутства українських підприємств, навряд чи досягнуть своєї мети».
У свою чергу виконуючий обов'язки голови Антимонопольного комітету Юрій Кравченко підкреслив, що спільне підприємство, створене «Нафтогазом України» і компанією «Росукренерго», — це новий суб'єкт господарювання. Раніше передбачалося, за словами пана Кравченка, що це СП буде на власний розсуд диктувати свої ціни на ринку газу. Сьогодні Кабмін, як далі пояснив в. о. голови АМК, вніс зміни у свою постанову, і тому відтепер всі суб'єкти господарювання, які працюють на ринку газопостачання, повинні працювати за єдиними правилами. Як заявив пан Яценюк, створення СП «ще нічого не означає». «Уряд коригує правила, за якими діятиме СП, — наголосив міністр, — на маршруті і ми подивимося, як це СП спробує не виконати рішення Кабміну».
Міністр зауважив, що, мовляв, уряд можуть звинуватити, що він діє неринковими методами. «Але ж ми зафіксували ставки на транзит російського газу на рівні 1,6 долара за тисячу кубометрів газу, а також ставку зберігання у підземних газових сховищах на рівні 2,25 долара до 2030 року», — підкреслив пан Яценюк. Він також не виключає, що в разі підвищення ціни на газ ці ставки можуть бути переглянуті.
Арсеній Яценюк вважає, що оскільки Верховна Рада прийняла мораторій на підвищення цін на газ для населення, то тарифи для цієї категорії споживачів піднімати нереально. Водночас, як заявив пан Яценюк, внутрішня ціна на «блакитне паливо» «абсолютно не адекватна існуючій ринковій ситуації». Міністр підкреслив, що малозабезпечені верстви населення мають отримувати дотації на оплату природного газу, а багаті повинні оплачувати «блакитне паливо» у стовідсотковому розмірі.
Кабмін дав Міністерству палива та енергетики протокольне доручення розробити документ про встановлення лімітів на споживання газу для різних категорій споживачів. «Якщо витрачатимуть понад ліміт — то відразу ж це підприємство платитиме вдвічі вищу ціну, тобто у будь-якому разі значно вищу, ніж 110 доларів за тисячу кубів», — пояснив міністр економіки.
ДО РЕЧІ
Позавчора президент Росії Володимир Путін нагадав, що 50 відсотків компанії «Росукренерго» (РУЕ) належать Україні. Офіційний Київ, у свою чергу, пояснює таке: на сьогодні відомо, що половина акцій «Росукренерго» належить «Газпрому», а решта формально знаходиться у власності банку Raiffeisen Investment AG (Австрія), але він лише представляє приватних осіб, які своїх імен не розголошують. Раніше Президент Віктор Ющенко заявляв, що з-поміж засновників цієї компанії немає таких, хто б представляв керівництво РУЕ з боку української держави. З цього приводу український лідер звертався до Служби безпеки України і з'ясував: серед власників «Росукренерго» немає жодної української державної структури. А кого при Кучмі ввели до керівного складу РУЕ від приватних структур, що діяли від Raiffeisen Investment AG, — цього Віктор Ющенко не знає, — нинiшнiй українськiй владi поки що невiдомо. Якщо російська сторона має інформацію про цих осіб, то нехай поділиться нею.