Події в Донецьку щодо з'їзду «Нашої України» наочно довели — національну карту активно розігруватимуть у період президентських виборів. Дивного нічого немає. Технології були вiдпрацьовані ще під час попередніх виборчих акцій. Теза щодо «вічної русько-української дружби» з бонусами в кишеню старшого брата навряд чи цього разу стане картою козирною, але додаткових дивідендів при розумному використанні додати могла б. «Викликає занепокоєння той факт, що з наближенням президентських виборів окремі політичні сили вдаються до використання етнічного фактору в своїх інтересах, таким чином політизуючи сферу міжнаціональніх відносин», — наголосив нардеп Олександр Фельдман.
Утім голова Держкомнацміграції Геннадій Москаль та президент Асоціації національно-культурних об'єднань народний депутат Олександр Москаль виступили проти використання національних меншин у політичних інтересах. Iтиметься про це і на Асамблеї національних меншин, яка має відбутися 18 листопада в Міжнародному центрі культури та мистецтв (Жовтневий палац). Планується, що в Асамблеї, ініціаторами і організаторами якої виступили Державний комітет України у справах національностей та міграції та Асоціація національно-культурних об'єднань України, візьмуть участь керівники понад 1000 всеукраїнських і регіональних національно-культурних товариств, центральних органів влади, народні депутати України, провідні науковці, відомі громадські діячі, представники міжнародних організацій. Очікується безпосередня участь у роботі Асамблеї Президента, Прем'єр-міністра, Голови Верховної Ради, послів іноземних держав.
«Мета Асамблеї — дати реальну оцінку стану забезпечення законних інтересів національних меншин України, умов для збереження культурної спадщини багатонаціонального народу України, максимально врахувати сучаснi можливостi співпраці органів державної влади з національно-культурними товариствами, яких сьогодні нараховується в країні більше тисячі. До речі, такого рівня самоорганізації не має жодна соціальна група України», — переконаний Геннадій Москаль. Викликає занепокоєння те, в який спосіб будуть намагатися отримати дивіденди від опікування представництвом інтересів національних меншин учасники виборчих перегонів. У багатонаціональній Україні національна політика — важлива складова передвиборчої програми майбутнього Президента. Міжнаціональні відносини — дуже делікатна і водночас вибухонебезпечна сфера суспільства. Хоча частина політиків не надто оптимістично ставиться до реальності досягнення «денаціоналізації» виборчого процесу. Надто привабливою і вагомою видається тема національного питання для долі наступного Президента України.