Київ
Для того щоб уберегти від зараження пташиним грипом сім сотень крилатих мешканців столичного зоопарку, ще торік була розроблена спеціальна програма профілактики. Усі працівники, які доглядають за птахами, отримали спеціальний одяг і засоби особистого захисту і гігієни — без такої «екіпіровки» ніхто не заходить годувати лебедів або ж чистити фазанячі клітки. Щодня птахи одержують раціон, збагачений вітамінами і мікроелементами для зміцнення імунітету, передає «Інтерфакс-Україна». Двічі на день проходить огляд птахів, а щотижня в пернатих беруть на аналіз кров (матеріали досліджують у центральній лабораторії ветеринарної медицини). А щоб уникнути контакту рідкісних птахів iз перелітними — потенційними носіями вірусу, у столиці почали робити вольєри, які зверху накривають плівкою, а по боках обгортають дрібною сіткою, через яку не пролізе навіть горобець. У зоопарку вже побудовано 6 таких вольєрів, треба обладнати ще чотири. Гроші на це має виділити КМДА.
Миколаїв
Дорогі червонокнижні фазани, степовик, беркут, бородач, ціла група папуг, рожевий та карибський фламінго, африканський марабу, західний тундровий лебідь — ось неповний перелік птахів, які входять до дружної родини Миколаївського зоопарку. Керівництво парку не сумнівається, що більше ніж шість iз половиною сотень пернатих надійно захищені від підступного вірусу H5N1. Як розповів «УМ» ветеринарний лікар зоопарку Олег Явкін, усіх птахів — і тих, які бігали у вольєрах, і тих, які плескалися у ставочку — довелося перевести до приміщень, щоб не допустити їхнього контакту з дикими птахами. Щоправда, качки й гуси від цього не в захваті — водоплавним немає де викупатись, тому вони ходять незадоволені новими порядками. Кожного місяця у птахів беруть кров на аналізи — зразки відправляють до обласної лабораторії ветеринарної медицини, щоб з'ясувати, чи не захворів хтось із дзьобатих вихованців. А для того, щоб пернаті не хворіли на свої звичайні болячки (і, відповідно, мали менше шансів «підхопити» грип), до їхнього раціону додають вітаміни. Крім того, за словами Олега Явкіна, птахи щодня їдять комбікорм, до складу якого входять усі необхідні мікроелементи та біодобавки.
Харків
Чорний лебідь і качка мандаринка, численні крякви й рідкісні гірські гуси й сухоноси, папуги, дятли, чаплі — усього більше ніж тисяча птахів живе сьогодні в Харківському зоопарку. Як розповів «УМ» головний ветлікар Харківського зоопарку Костянтин Жувак, до пташиного грипу харків'яни почали готуватися задовго до того, як вірус з'явився в Україні, а в листопаді минулого року план профілактики цього небезпечного захворюваня в зоопарку вже був повністю затверджений. Це внесло деякі корективи у звичну роботу зоопарку: сьогодні там не обновлюють поголів'я, не завозять нових птахів і чекають, поки мине ажіотаж навколо пташиної зарази. Усім співробітникам зробили щеплення проти звичайного людського грипу, птахи ж регулярно отримують вітаміни та препарати для підвищення імунітету. «Ми не могли розмістити усіх водоплавних птахів у приміщеннях, і певна частина залишилася на ставках, — говорить Костянтин Жувак. — Але ситуація під контролем: ми двічі на день уважно обстежуємо кожного птаха від королівського фазана до кормової пташки. Крім того, ми беремо кров у пернатих і відправляємо її на аналізи до лабораторії».