Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) позавчора ввечері відхилила проект рекомендації, в якому говорилося про необхідність засудження злочинів, здійснених тоталітарними комуністичними режимами. Після тригодинної дискусії над текстом, що його підготував та запропонував до розгляду правий депутат від Швеції Йоран Ліндблад, проект набрав звичайну більшість голосів, але не здобув необхідних для прийняття дві третини голосів.
У проекті документа, зокрема, містилася вимога офіційного «міжнародного засудження злочинів тоталітарних комуністичних режимів» та організації міжнародної конференції, присвяченій цим злочинам. У проекті документа також містився заклик до колишніх комуністичних країн організувати кампанії, які б мали за мету встановлення пам'ятників для вшанування жертв комунізму та ревізії змісту шкільних підручників.
В обговоренні проекту взяли участь приблизно 50 депутатів. «Ми не засуджуємо комуністичних філософів, iдеться лише про вшанування пам'яті мільйонів померлих», — переконував депутат з Угорщини Жолт Немет, який також запропонував встановити єдиний «день пам'яті» по невинно вбитих. Але його аргументи розчинилися в істеричних виступах «червоних» комуністів та «рожевих» соціалістів, які різко виступали проти прийняття рекомендацій. Ці нащадки сталінських, полпотівських та маодзедунівських катів наразi згадали про права людини та порушення особистих свобод, одночасно стверджуючи, що жодних злочинів і не було. Агенція «Франс пресс» пише, що «червоні» ретельно, впродовж кількох тижнів, готувалися до цього засідання і мобілізували своїх прихильників від Праги до Загреба, від Берліна до Афін та Парижа. А перед, звичайно ж, вела російська делегація на чолі з товаришем Зюгановим, яка дружно (за винятком Володимира Жириновського) проголосувала проти проекту рекомендації.
На засіданні ПАРЄ натомість було прийнято більшістю в дві третини голосів надзвичайно лагідну резолюцію у справі злочинів комунізму, в якій лише віддається данина пам'яті жертвам комунізму, але не міститься чітких слів його засудження та можливої заборони як злочинного режиму.