Україно-російські газові угоди підписати ніяк не вдається. Спочатку цієї знакової події очікували у минулу суботу, потім її перенесли на середу, але й учора українські високопосадовці лише знизали плечима. «Сьогодні виглядає так, що угоди підписуватися не будуть», — сказав на початку вчорашнього засідання уряду Прем'єр-міністр Юрій Єхануров. Після чого закликав вітчизняні промислові підприємства економити газ. А найбільших споживачів газу взагалі попросив заморозити виробництво для забезпечення в повному обсязі паливом населення у випадку продовження холодів.
Угоди мали передбачати створення спільного підприємства НАК «Нафтогаз України» і «Росукренерго» для поставок до України російського і середньоазіатського газу. За словами Єханурова, на нинішньому етапі створення СП відбувається робота на рівні експертів. «Російські експерти працюють в Україні, однак, на жаль, ми не виходимо на підписання документів», — відзначив Прем'єр Єхануров. Нагадаємо, що згідно з підписаною 4 січня в Москві угодою, «Росукренерго» разом із «Нафтогаз України» повинні створити це СП до 1 лютого.
Раніше газета The Financial Times, посилаючись на свої джерела, називала серед причин затягування підписання угод технічні причини, а також розходження в позиціях сторін про те, якою буде ціна на газ для України в другому півріччі 2006 року.
Водночас Росія знову почала звинувачувати Україну в крадіжці газу. Так, позавчора ввечері в ефірі «Першого каналу» прес-секретар «Газпрому» Сергій Купріянов заявив, що за останню добу Україна збільшила відбір блакитного палива, а відповідно — недопостачає його Європі. На скорочення постачань російського газу, зокрема, поскаржилася Румунія, а минулого тижня Угорщина, Сербія, Хорватія, Австрія й Італія. Хоча «Газпром» визнає у цьому і свою провину, мовляв — скорочення експортного постачання газу було надзвичайним заходом, викликаним збільшенням його споживання у Росії через сильні і тривалі морози.
В Україні через такі ж сюрпризи природи споживання блакитного палива збільшилося на 10 відсотків, а електроенергії — на третину. За словами першого віце-прем'єр-міністра Станіслава Сташевського, добове споживання газу досягло рекордного рівня — 427 мільйонів кубометрів. Тому довелося на 29 відсотків збільшити відбір газу з підземних сховищ. Сташевський при цьому запевнив, що в Україні достатньо енергоресурсів для забезпечення населення теплом. Водночас «Нафтогаз України» таки визнав, що Україна кілька днів щодоби відбирала газ із «російської труби» понад обумовлені обсяги. Однак, як там запевнили, за підсумками місяця Україна вийде на раніше погоджені обсяги.