Директор Центру соціологічних досліджень Київського університету Костянтин Корж порівнює олігархів із напівбогами-напівгероями давніх епосів. «Сьогодні ми живемо в період, коли недосяжних, як боги, радянських партійних функціонерів замінили «напівбоги-напівлюди-олігархи», — стверджує пан Корж. Олігархи продовжують визначати перебіг української новітньої історії і сьогодні, через рік після зміни влади. Соціологи вирішили з'ясувати, чи змінилася роль фінансово-промислових груп у суспілсьтві за останній рік.
Саме стосунки у «трикутнику» «держава—суспільство — ФПГ», на думку соціологів, є визначальними для темпів подальшого поступу країни. Адже сконцентровані під дахом ФПГ потужні підприємства за рахунок податків наповнюють і місцеві, і державний бюджети. Розпочинаючи дослідження, вчені брали до уваги очевидне бажання ФПГ працювати з владою, нехтуючи інтереси більшості громадян — заради отримання преференцій для себе.
Оскільки дотепер грунтовні дослідження ролі фінансово-промислових груп в Україні не проводилися, соціологи вдалися до експертного опитування авторитетних «олігархознавців». Це 20 найчастіше цитованих аналітиків — політологів, економістів.
ФПГ оцінювали за їхнім впливом на політику та економіку. Також досліджували корисність цих груп для суспільства, визначали конфліктність або конструктивність, аналізували політику на підприємствах та підтримку культури й освіти. Важливим для дослідників було з'ясувати, як змінився вплив найпотужніших бізнес-груп після зміни влади у країні.
Експерти засвідчили, що рівень впливу посилили найбільше «Укрпромінвест», який пов'язують із колишнім секретарем Ради нацбезпеки Петром Порошенком, а також група «Приват» на чолі з Ігорем Коломойським. «Приват» ніколи не був очевидним фаворитом колишньої влади, хоч і жодних проблем зі своїм розгалуженим бізнесом за часів президентства Леоніда Кучми не мав. Власники «Привату» також ніколи відверто не підтримували нову владну команду. Але експерти відзначають, що позиції «Привату» зміцнилися більшою мірою у політиці, ніж у економіці. Очевидно, на експертів справили враження кілька гучних бізнес-конфліктів минулого року за участі «Привату». Ця ФПГ не тільки не втратила позицій після зміни влади, а й спробувала розширити територію впливу. Скажімо, зберігши контроль над «Укрнафтою» («Привату» належить лише 42 відсотки акцій), представники «Привата» домоглися на зборах акціонерів вигідного їм рішення про виплату дивідендів, частина яких була конче потрібна самій компаній для розвідки нових покладів сірководнів. «Приват» зберігає оперативний контроль над фінансовими потоками «Укрнафти» попри публічні звинувачення керівництва «Нафтогазу» в невиконанні постанови Кабміну про обов'язковий продаж видобутого газу для внутрішніх потреб країни. Це, за свідченням джерел у «Нафтогазі», близько 3 млрд. кубометрів на рік. Найбільше відзначився «Приват» у історії повернення контрольного пакета акцій Нікопольського заводу феросплавів. Саме ця ФПГ вступила в боротьбу із «Інтерпайпом» за контроль над НЗФ під приводом захисту державних інтересів. Тоді у лобіюванні інтересів «Привату» звинувачували екс-Прем'єрку Юлію Тимошенко. Справа дійшла до силового протистояння за участю міліції та приватної охоронної фірми, контрольованої добродієм І. Коломойським. Причому і ті, й інші були по один бік барикади. Конфлікт цей досі не вирішено, але «Приват» продовжує гру для встановлення контролю над цим підприємством. Разом з «Укрпромінвестом» експерти назвали «Приват» лідером серед тих груп, які надають перевагу неофіційним способам лобіювання власних інтересів. Які засоби впливу знаходять власники «Привату», аби придушити волю чиновників до відстоювання державних інтересів, коли вони перетинаються із «приватівськими», соціологи поки що не досліджували.
Аутсайдером серед найвпливовіших ФПГ за нової влади аналітики назвали «Славутич», який пов'язують із Григорієм Суркісом. Саме ФПГ пана Г. Суркіса на початку минулого року змагалася за контроль над кількома обленерго із Костянтином Григоришиним, якого цькувала колишня влада. Хоча експерти відзначають високий рівень політичного впливу групи К.Григоришина, йому так і не вдалося повернути контроль над обленерго. Схоже, не останню роль тут відіграв той самий «Приват». Добродії з цієї ФПГ стверджують, що половина акцій, яка належала раніше К. Григоришину, тепер є їхньою власністю, і фактично виступають проти Григоришина єдиним фронтом із ФПГ «Славутич». «Приват», «Славутич» та «Енергетичний стандарт» К. Григоришина аналітики назвали найбільш схильними до конфліктів. Ці ж фінансово-промислові групи потрапили до четвірки( разом з «Укрпромінвестом») тих, що працюють із найменшою користю для суспільства. Так, за десятибальною системою «Приват» отримав 3,1 бала, «Енергетичний стандарт» — 3,5, «Славутич» — 3,7 бала.
ФПГ пана Коломойського, на думку експертів, є також віртуозом із максимізації прибутків без врахування інтересів підприємств та трудових колективів. «Приват» найменше витрачає на екологічну безпеку та розвиток регіонів, у яких працюють його підприємства.
Цінність першого подібного дослідження українських ФПГ в тому, що чутки про здирницький і агресивний стиль ведення бізнесу кількома відомими бізнес-групами відтепер набули стрункості та вагомості наукового дослідження. Вчені, які ініціювали опитування, не збираються на цьому зупинятися. Пан Корж та його партнери обіцяють продовжити вивчення епічних «героїв» сучасності. Країна має знати, хто «творить» її історію, і як герої ставляться до самої країни.
Наталя ПЕТРЕНКО.