Начальник Департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС Леонід Скалозуб вважає, що його підрозділу є чим пишатися, аналізуючи власну роботу за підсумками року. Принаймні в галузі паливно-енергетичного комплексу.
Судіть самі, за 2005 рік на об'єктах паливно-енергетичного комплексу правоохоронці викрили бiльше чотирьох з половиною тисяч злочинів (з них — майже 4 тис. особливо тяжких злочинів, близько 150 фактів хабарництва і понад 600 — привласнень та розтрат). З усього цього річного «врожаю» правоохоронці розслідували близько двох із половиною тисяч кримінальних справ, і майже стільки осіб, серед яких є і посадовці, притягнено до відповідальності. Матеріальні збитки держави — близько 1,2 млрд. грн., відшкодовано поки що лише більше ста мільйонів.
Проаналізувавши власну роботу, правоохоронці впевнені, що на об'єктах паливно-енергетичного комплексу найбільш поширеними зловживаннями є: привласнення та розтрата майна підприємств матеріально відповідальними та службовими особами; нецільове використання грошових коштів, виділених на створення нових робочих місць для звільнених працівників вугільної галузі; укладення збиткових угод на закупівлю обладнання за завищеними цінами та реалізацію продукції нижче її собівартості; завищення об'ємів виконаних робіт під час реконструкції та будівництва; зловживання керівників підприємств галузі при проведенні вексельних операцій; зловживання в енергопостачальних компаніях та їхніх структурних підрозділах, пов'язані з розрахунками за електроенергію.
Що й казати, лише на підприємствах електроенергетики в минулому році виявлено близько 2,5 тисячі злочинів, при цьому розслідування закінчено поки що лише за тисячею з них. Леонід Скалозуб каже, що найбільш складною залишається криміногенна ситуація в атомній енергетиці, де окремі керівники АЕС (що хочуть стати справжніми багатіями) створюють різноманітні схеми взаєморозрахунків, у тому числі із залученням фіктивних фірм-посередників, за допомогою яких штучно «малюють» заборгованість своїх атомних електростанцій перед комерційними структурами. Мета цих фікцій одна — розкрадання майна та грошових коштів стратегічно важливих підприємств.
Яскравий приклад: у Вінницькій області порушено кримінальну справу стосовно посадовців ТОВ «Енергоінвест», які не лише зловживали службовим становищем, а й примудрилися продати енергію ВАТ «Вінницяобленерго» за завищеною ціною. Результат логiчний — махінатори погріли руки над 200 тисячами гривень прибутку.
Цікавою складовою ПЕК є вугільна промисловость — там правоохоронці виявили близько 900 злочинів, переважна більшість з яких є тяжкими та особливо тяжкими. Але «економічна міліція» вже встигла розслідувати майже сімсот злочинів i притягнути до кримінальної відповідальності близько трьохсот осіб (з яких — 78 керівників різних рівнів). За словами пана Скалозуба, більшість із них «попалася» на розкраданні коштів, виділених на фінансування підприємств вугільної промисловості за бюджетними програмами.
Свої нюанси є й у паливній промисловості (нафтопереробна та газова галузі), де виявлено близько тисячі злочинів, а закінчено розслідуванням близько 600, при цьому виявлено 2000 осіб, причетних до цих злочинів. Сума збитків за закінченими кримінальними справами становить 48 млн. грн., які повністю відшкодовано. Зокрема, на Полтавщині було порушено кримінальну справу стосовно колишніх посадових осіб AT «Укртатнафта» (Кременчуцький НПЗ), які ще у 2004-му році уклали договір на придбання нафти (на суму близько 3 млрд. грн.), що значно перевищувало розміри статутного фонду товариства. Результат відомий — «Укртатнафта» зазнала 50 мільйонів збитків.
До речі, керівник ДСБЕЗ МВС Леонід Скалозуб зазначає, що на паливно-енергетичний комплекс держави нині припадає кожен восьмий-дев'ятий злочин із загальної кількості економічних. Ще більше злочинів скоюють у бюджетній сфері та в АПК. Але найбільшу кількість посадових злочинів виявляють у вугільній галузі — приблизно 40 відсотків. Не дивно, що на результат окремих служб i департаментів впливає спілкування їхніх керівників. Для пана Скалозуба нагальнішою потребою є контакт із начальником Головного управлiння боротьби з організованою злочинністю МВС Сергієм Корнічем. I судячи з усього, співпраця їм вдається.
Василь ТАВР.