Верховна Рада вчора внесла зміни в держбюджет на 2006 рік, пов'язані з соціальним захистом дітей війни. Як повідомляє «РroUA», закон передбачає, що діти війни будуть сплачувати житлово-комунальні послуги лише на 25 відсотків від загальної суми. Дана норма вводиться в дію з 1 січня.
Варто відзначити, що категорія пільговиків — «діти війни» (а це ті громадяни, котрим на час закінчення Другої світової війни виповнилося менше нiж 18 років) була створена завдяки Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який вступив в дію з 1 січня 2006 року. За ним, понад 6 мільйонів громадян України отримують безкоштовний проїзд усіма видами громадського транспорту, доплату до пенсії у 30-відсотковому розмірі (це 105 гривень) та 25-відсоткову знижку при оплаті комунальних послуг. Однак ці пільги мали запроваджуватися поетапно — за результатами виконання бюджетів у першому півріччі у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом ВР з питань бюджету. Депутати вирішили не чекати.
Вчорашнє рішення Верховної Ради про збільшення пільг для дітей війни чимало експертів називає політичним: мовляв, із наближенням парламентських виборів електорат пенсійного віку намагаються таким чином «задобрити» — про це й свідчить лобіювання подібних змін, перш за все, «лівими» партіями. Люди літнього віку, як відомо, — це переважно їхній електорат.
Обговорення змін до бюджету викликало дискусію в сесійній залі. Зокрема, заступник міністра фінансів України Володимир Матвійчук, якого цитує УНІАН, закликав народних депутатів України утриматись від прийняття цього закону, зазначивши, що у випадку, коли з 1 січня 2006 року в повному обсязі будуть введені всі пільги, передбачені Законом «Про соціальний захист дітей війни», то це потребуватиме додатково 12 мільярдів гривень (майже десята частина всього бюджету!). А це призведе до розбалансування бюджету. Насправді ж у головному фінансовому законі держави закладено 700 мільйонів гривень і заплановано поетапне впровадження пільг. Виконувач обов'язків голови Комітету ВР з питань бюджету Людмила Супрун також наголосила на тому, що немає ніякої потреби у прийнятті змін до бюджету, оскільки це вже передбачено в держбюджеті на поточний рік. Однак депутати вирішили по-своєму. Вони також не підтримали пропозицію народного депутата України Валерія Асадчева, який пропонував, щоб соціальні пільги, про які йшлося, стосувалися лише малозабезпечених громадян. Відтак, звідки візьмуться кошти на виконання цього рішення, достеменно невідомо.