З позавчорашнього дня на 20 відсотків зменшилися поставки російського газу до Угорщини та Боснії і Герцеговини, повідомили міністерства економіки цих країн. Менше російського «блакитного палива», яке йде транзитом через Україну, отримує також Італія. Надвечір позавчорашнього дня енергетичні компанії Австрії, Чехії та Фінляндії повідомили, що недоотримують до 10 відсотків російського газу. «Газпром» пояснює, що не відбулося жодного «перекривання краника», а зменшення поставок газу до Європи спричинене значним зростанням його споживання у самій Росії з огляду на сильні морози. Представник «Газпрому» Сергій Купріянов заявив, що компанія виконує свої зобов'язання перед європейськими партнерами, але одночасно визнав, що всі вимоги закордонних споживачів російський газовий гігант на цей час виконати не спроможний. Повідомлення з Угорщини та Італії занепокоїли європейських експертів, які розмірковують, наскільки надійними є газові угоди з росіянами. «Морози в січні в Москві є природною річчю. Компанія повинна резервувати газ на випадок таких ситуацій», — говорить британський аналітик, якого цитує агенція «Рейтер».
Італійська енергетична група ЕНІ змушена була використати чотири мільйони кубічних метрів газу із своїх резервів, оскільки поставки російського газу скоротилися на п'ять відсотків, повідомила вчора Бі-Бі-Сі. Міністр промисловості Італії Клаудіо Скайола вчора скликав кризову нараду з керівниками енергетичних фірм країни для обговорення виниклої ситуації. Європейський Союз на 40 відсотків задовольняє свої потреби у газі з імпорту. Приблизно половина імпортованого газу поставляється з Росії транзитом через Україну. З огляду на морози Росія може розконсервувати частину стратегічних резервів пального, заявив учора на засіданні російського уряду глава Мінпроменерго Росії Віктор Христенко. Відповідне рішення вже підготовлене і вчора було подане на підпис прем'єр-міністру Михайлу Фрадкову. За словами Христенка, у зв'язку з аномально низькими температурами в ці дні відбувається максимальний відбір газу зi сховищ та свердловин. Він повідомив, що на цей час енергоспоживання в Росії є найвищим за останні 15 років, а «московська зона ще ніколи не несла таких навантажень».
На тлі всього цього наростає газовий конфлікт між Росією та Вірменією, яка до останнього часу була найвідданішим союзником Москви на Кавказі. Нерви запальних вірменів не витримують. Коли на вулиці Маштоца в Єревані погасло світло, то один iз мешканців подався до енергетичної підстанції і, погрожуючи пістолетом, висунув вимогу ввімкнути струм. Цим нервовим громадянином виявився міністр культури Вірменії Овік Овен, якого «за слабкі нерви» негайно відправили у відставку. Вірменія до останнього часу отримувала російський газ по 56 доларів за тисячу кубометрів, але тепер «Газпром» підняв його ціну до 110 доларів. Вірмени, які дозволили російським військам безкоштовно базуватися на своїй території, спочатку сприйняли цю цифру як жарт. Але коли усвідомили, що «Газпром» не жартує, то почали вимагати оплату за базування російських військ, яка б принаймні частково покрила зростання оплати за газ. Роз'єднані до цього 28 опозиційних партій та неурядових організацій Вірменії негайно об'єдналися і звинуватили президента Роберта Кочаряна в тому, що він зробив Вірменію васалом Росії.