Президента у Верховній Раді вчора не чекали. Не тому, що геть уже бачити не хотіли — просто більшість парламентаріїв не вірили в те, що Віктор Ющенко прийде. Хоча на 12.30 і було призначено розгляд питання про взаємодію Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів за участю всіх вищеназваних гілок влади.
Водночас, за інформацією «УМ», Президент справді збирався прийти у парламент, і зовсім не «проміняв його на ополонку», як кпинили деякі нардепи: Богові — Боже (пірнати в холодну купіль на Водохреще в Ющенка — традиція), а нардепам... Однак плани довелося підкоригувати, оскільки з 11-ї до майже 15-ї години у ВР тривало засідання погоджувальної ради лідерів груп і фракцій за участю представників Президента й уряду.
Що, до речі, дуже позитивно вплинуло на роботу законодавчого органу, який, поки його керівники займалися політичними дискусіями, згадав про свої безпосередні обов'язки. Робота аж кипіла, й закони вилітали (або не вилітали, залежно від результатів голосування) з системи «Рада», як гарячі пиріжки з печі. Серед них — і такий довгоочікуваний (у часи Кучми) Закон «Про тимчасові слідчі і спеціальні комісії Верховної Ради України». Саме від цього законодавчого акта залежить можливість реального втілення в життя такої конституційної норми, як можливість усунення Президента з посади в порядку імпічменту. За минулої влади впровадження відповідного закону «магічним чином» відтягувалося й відтягувалося, зокрема й тому, що навіть у разі проходження акта через парламент, глава держави накладав на нього вето. Тепер ВР дружно ухвалила його 313 голосами «за».
Тим часом на погоджувальній раді тривали словесні баталії. Адже після слів Президента про те, що він сподівається від парламенту призначення суддів КС і скасування постанови про відставку уряду, дебатувати лідерам фракцій було про що. Так, зокрема, фракція БЮТ одразу висунула свої умови: «тимошенківці» погодилися переголосувати питання про відставку Кабміну, якщо буде негайно скасована «газова угода» між «Нафтогазом України» та «Газпромом» Росії, а тих урядовців, які її підписували, буде звільнено з посад. Мовляв, Блок Тимошенко « підтримує план Президента щодо врегулювання політичної кризи», але — баш на баш.
«Регіони України» в особі «профспілкового» Олександра Стояна (колись — другого номера у списку «Нашої України») висловлювали журналістам сумніви в тому, що Президент після таких «ультиматумів» прийде до Верховної Ради. Бо ж чекатиме, поки його «умови» виконають, «але з парламентом не потрібно розмовляти ультиматумами, потрібно домовлятися»... У такому ж дусі сумнівалися й обурювалися комуністи, есдеки та інші опозиціонери. А лідер Соцпартії Олександр Мороз порадив главі держави просто змиритися. І, по-перше, остаточно визнати конституційну реформу, а, по-друге, не перейматися відставкою уряду Юрія Єханурова. «Це рішення нерозумне, але воно прийняте», — пояснив свою думку Мороз. Додавши, що він не бачить критичної необхідності й у негайному складенні присяги суддями Конституційного Суду. Бо ж і без нього держава чудово може обходитися. Ющенка головний соціаліст України одразу порадив у парламенті не чекати.
І справді, Президентові сенсу туди приходити вчора вже не було. Погоджувальна рада зрештою завершилася нічим — якоїсь конкретної згоди фракційні лідери так і не досягли. А спікер Литвин, образившись, що вони не сприйняли його «компромісну пропозицію», констатував: «Діалог був, але багато хто нагадував глухарів, які токують тільки для себе». І зізнався, що сам просив Ющенка, який збирався прийти навіть на засідання погоджувальної ради, не робити цього: який сенс, якщо там — самі розмови...