На думку представника ВООЗ доктора Стівена Мартіна, пандемія грипу може не лише забрати людські життя, а й зламати систему охорони здоров'я, економічний і, цілком імовірно, політичний лад країни. За його словами, грип — це захворювання, яке може зачепити як домогосподарку, так і медика, тож Україна вже сьогодні має подбати про те, аби на випадок пандемії в державі вистачало медичного персоналу та медпрепаратів, щоб лікарні були готові прийняти величезну кількість пацієнтів за короткий проміжок часу. Про це американець розповів на міжнародному семінарі з проблем пташиного грипу, який розпочався у Києві. Стівен Мартін також заявив, що зараз для українського МОЗу було б дуже корисним «прогнати» сценарій ймовірного розвитку подій від першого випадку захворювання людини до епідемії, знайти «дірки в захисті» і залатати їх, поки ще є час.
Крім групи фахівців ВООЗ на чолі з паном Мартіном, до Києва приїхали близько двохсот медиків, ветеринарів і дипломатів iз різних регіонів України, а також із Грузії, Казахстану, Узбекистану, Азербайджану та США — хтось ділився досвідом боротьби із вірусом пташиного грипу, хтось уважно слухав поради колег. І якщо попередні два дні фахівці провели в залі засідань, виступаючи з доповідями, то сьогоднішній день, четвер та п'ятницю вони проведуть у столичних лабораторіях, де американські колеги навчатимуть українців правильно робити забір матеріалу від хворого птаха і користуватися тест-системами для виявлення вірусу. Потім «натреновані» медики й ветеринари роз'їдуться по регіонах і працюватимуть з іноземними тестами на місцях, американці ж вирушать до Одеси в Український науково-дослідний протичумний інститут імені Мечникова.
Як розповів «УМ» завідувач однієї з лабораторій інституту Іван Русєв, протягом десяти днів (21—31 січня) американці разом із нашими вірусологами досліджуватимуть зразки крові диких птахів, зібраних на території Одещини від початку року: «Іноземне обладнаня, привезене з Єгипту, дуже швидко знаходить сліди перебування вірусу грипу в організмі птахів. Але ми шукаємо не лише Н5N1 (хоч сьогодні саме він залишається найнебезпечнішим для людини), а й будь-який інший вірус грипу. Ми маємо знати про поширення потенційно небезпечних вірусів (таких як Н7, Н5N2), які розносять по світу птахи, і чи можуть вони, в свою чергу, лягти в основу пандемічного штаму».