Чому щира «майданівка» ставить палиці в колеса уряду з Майдану

14.01.2006
Чому щира «майданівка» ставить палиці в колеса уряду з Майдану

Юлiя Тимошенко. (РЕЙТЕР.)

       Існують різні версії того, чому Юлія Володимирівна, починаючи з часу своєї відставки, раз по раз уперто демонструє антагонізм у стосунках з колишніми побратимами по революційному Майдану. Найпоширеніша, емоційна, думка: це — елементарна помста бізнесвумен, відставленої від пирога. Люди, які звикли оперувати системними уявленнями, кажуть, що лідерка БЮТ не тільки керується мстивими бажаннями, а й сама є керованою мстивими бажаннями інших політиків із-за меж України. Злі язики стверджують, що пані Юлія має цілком конкретні бізнесові інтереси з розпорядниками російського газу.

      Народний депутат Іван Заєць (УНП), наприклад, вважає: відставка уряду Єханурова стала третім етапом «у ланцюжку політики Москви й п'ятої колони проти Української держави». Перший етап, на його думку, мав місце у вересні й ознаменувався гучним так званим корупційним конфліктом усередині влади. «Однак народ не збився з дороги Майдану, — каже пан Заєць, — і це не задовольнило кремлівських амбіцій». Другим етапом, на його переконання, став газовий конфлікт, який теж планувався на вересень, але відставка Тимошенко сплутала ці карти й реалізацію задуму перенесли на зимовий період. Другий етап потягнув за собою третій — спробу розбалансувати передвиборчу ситуацію через відставку уряду.

      Є політики, які дещо інакше класифікують хроніку «етапів великого шляху». Вони пригадують послідовну впродовж тривалого часу лінію «газової» поведінки колишньої прем'єрки, акцентовану на просування на цей ринок структур з-під її «даху». Сюди ж додають її несподівану поїздку до Москви після відставки, а потім — несподіване закриття її кримінальної справи, за якою вже не один рік дивляться на синє небо крізь густі грати російські воєначальники. Схоже, в цьому випадку діє стара істина: у великій політиці немає нічого випадкового.

      Цікаво, що чимало з тих нардепів, які проголосували за відставку уряду Єханурова, перед тим надали українським переговорникам істотну моральну підтримку, проголосувавши за ухвалення держбюджету-2006. Та й тоді БЮТ серед них не було. Потім стало ясно, що замість моральної підтримки готувався протилежний сценарій.

      Однак із цим сценарієм погодилися не всі БЮТівці. Вже наступного дня після відставки уряду Єханурова двоє з них вийшли з іменної фракції Тимошенко з принципових міркувань. Це — народні депутати Сергій Кіроянц та Ігор Насалик. В обох є певні претензії до діяльності керівників паливно-енергетичної галузі, однак брати участь у дестабілізації ситуації напередодні виборів вони як порядні люди вважали для себе неможливим. При цьому роздруківка результатів голосування показує, що Кіроянц «був відсутній», а Насалик начебто проголосував «за», хоча він запевняє, що на знак незгоди з рішенням фракції вийшов із зали.

       Пересічного спостерігача за діями українського політикуму мало що здатне здивувати. Та все ще дивуються самі політики. Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, який пліч-о-пліч з Юлією Тимошенко рік тому стояв на Майдані, тепер змушений констатувати: «Мені щиро боляче через позицію вчорашніх союзників по антикримінальній революції з БЮТ. Можна розповідати байки про співробітництво Єханурова із «Радою олігархів», але факт — річ уперта. А факт свідчить, що саме ці олігархи в союзі з БЮТ намагалися скинути український уряд».

      Завдяки БЮТ став можливим політичний феномен створення у Верховній Раді нового «більшовицько»-антипрезидентського альянсу сил, які за жодних інших умов не подали би одна одній руки. Відразу ж після своєї «піррової» перемоги вони публічно почали відхрещуватися одна від одної. Але висновок зафіксований: у чому не можна відмовити Юлії Володимирівні — так це в таланті перелицьовуватися в разі потреби в шати різних кольорів.

Лада МИХАЙЛОВА.

РАХІВНИЦЯ

      Проста арифметика підказує: якби 10 січня серед 250 голосів, поданих за відставку уряду Єханурова, не було б 36 БЮТівських, спроба дестабілізувати політичну ситуацію в розпал парламентських виборів провалилася б.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>