Своє логічне продовження справа про контрабандні триста тисяч «баксів» з Іраку отримала напередодні Різдва. Адже саме 5 січня слідчим з Різницької вдалося довести в суді законність порушення кримінальної справи щодо миротворця, якого обвинувачують у контрабанді іноземної валюти.
У прес-службі Генпрокуратури не називають прізвище офіцера, але відомо, що йдеться про колишнього командира українського миротворчого контингенту в Республіці Ірак генерал-майора Сергія Савченка. Нагадаємо, що майже рік тому затримання співробітниками СБУ в аеропорту Миколаєва миротворців із «зеленою» готівкою ( 319,5 тисячі доларів, розпихані по коробках від взуття, радіоприймача, ліхтарика та фотоапарата) наробило чимало галасу. Вже в червні Генпрокуратура затримала генерал-майора Савченка, а потім пред'явила йому обвинувачення в контрабанді саме цієї валюти. Щоправда, екс-командуючому обвинувачення в контрабанді пред'явлено з приводу лише однієї грошової частки — 47 тисяч доларів. А генерал одразу почав бідкатися, що просто не встиг задекларувати (!) ці гроші. Про законність «заробітку» натомість не йдеться. Хоча зрозуміло, що через відомості такі прибутки не забезпечують навіть генеральські лампаси.
Згодом затриманий Савченко, після того як суд змінив йому міру запобіжного заходу, розповідав пресі щось там про вдячних іракців із пакунком, який він вчасно не розгорнув, а розгорнувши, не встиг належно оформити валюту. Наприкінці осені генерал, прізвище якого пройшло по всіх ЗМІ, навіть дав розлоге інтерв'ю одній з газет, щоб хоч якось відмити ім'я. Тим більше що ситуація складалася на його, а не обвинувачення, користь: у листопаді генерал-майору Савченку в Печерському райсуді Києва вдалося скасувати постанову про порушення проти нього кримінальної справи. Військова прокуратура з рішенням Печерського суду не погодилася і подала апеляцію, розгляд якої було призначено на початок уже нового, 2006 року.
Як повідомили «УМ» у прес-службі Генпрокуратури, Апеляційний суд столиці повністю задовольнив апеляцію Різницької на «скасувальне» рішення Печерського райсуду столиці. При цьому Феміда залишила без задоволення скаргу обвинуваченого і його захисника на постанову про порушення кримінальної справи. Отже, для генерала Савченка цьогорічне Різдво було невеселим. Відтепер слідчі продовжують ознайомлювати обвинуваченого та його адвоката з матеріалами кримінальної справи. В неофіційних коментарях слідчі з Главку військової прокуратури ГПУ запевняють, що доказова база по генералу-контрабандисту в них цілком достатня, але обвинувачуваний нібито затягує ознайомлення зі справою, яку порушено за ст. 201 ч. 1 Кримінального кодексу (контрабанда іноземної валюти).
Слід нагадати, що загалом за фактами «зеленої» контрабанди у супроводі «вантажа 200» ( долари намагалися тихенько провезти у літаку, який доставляв в Україну домовину з тілом загиблого миротворця) правоохоронці порушили три кримінальні справи. Двом миротворцям пред'явлено обвинувачення — окрім генерала Савченка, це ще й начальник фінансового відділення, підполковник Сорочан. За сумою він «перещеголяв» генерала — його звинувачують у контрабанді 60 тисяч доларів, i він теж наразі знайомиться з матеріалами справи. Відправників i отримувачів інших 202 тисяч ще шукають. Військові пошепки кажуть, що ці гроші мали потрапити найвище — до окремих воєначальників iз Головного командування Сухопутних військ та Генштабу. Сам Савченко вважає себе цапом-відбувайлом, бо справу проти нього нібито фабрикують для того, щоб зберегти анонімність одержувача саме цієї основної суми в двісті «штук».
А ось у самих Сухопутних військах від генерала Савченка i пов'язаного з ним контрабандного скандалу відхрещуються. В прес-службі командування СВУ «УМ» повідомили, що пан Савченко хоча i є вихідцем iз «сухопутки», але після Іраку до неї не повернувся i, як i раніше, перебуває у розпорядженні мiністра оборони. До речі, погони з нього ніхто не знімав, адже доки суд не визнав його винним, він лишається на військовій службі.
ДО РЕЧІ
У Сухопутних військах мають намір боротися з проявами корупції та інших службових зловживань. Так матеріал «З Іраку — на службу» від 28.12.2005р. в газеті «Україна молода» став приводом для проведення службового розслідування Західним оперативним командуванням СВУ. Нагадаємо, що тоді декілька миротворців, які побажали зберегти анонімність, поділилися з «УМ» інформацією про справжній стан «економічних відносин» серед миротворчого контингенту між рядовими i сержантами з одного боку та офіцерами — з іншого. Про результати розслідування заступник командувача СВУ генерал-майор Іван Чубенко обіцяв поінформувати нашу газету додатково. «УМ» пропонує ветеранам «іракської кампанії», яким подібні ганебні факти також відомі, звертатися до нашої газети за тел. 8(044) 454-82-76 або писати в «Україну молоду» на ім'я Івана Леонова.