У понеділок в інтерв'ю «УМ» секретар Ради національної безпеки й оборони назвав підписану «Нафтогазом України» та російським «Газпромом» угоду захистом національних інтересів України і розповів про деякі подробиці цього контракту.
Зокрема, пан Кінах зазначив: «У складній «газовій» ситуації Президент і влада України в цілому проявили належну політичну волю, захистили національні інтереси України. На жаль, щодо змісту угоди існує багато політичних спекуляцій. Але це протокол домовленостей. Його надалі потрібно буде трансформувати в міждержавні, міжурядові договори, протоколи й доповнення.
У результаті ми не допустили, щоб був реалізований ультимативний тиск на Україну в питанні ціни. Ви пам'ятаєте вимоги Росії — 230 доларів за тисячу кубометрів, а на останньому етапі — 249,5 долара, про що говорив міністр промисловості й енергетики РФ пан Христенко. По суті, принципова позиція Президента Ющенка та нашого уряду врятувала всю українську економіку. Бо ціна 230 доларів за тисячу кубометрів означає те, що третина економіки України стала б збитковою. Особливо хімічна, гірнично-металургійна промисловість — наші базові галузі, які забезпечують 60 відсотків усього експорту України і 40 відсотків надходження валюти в нашу державу.
У ході переговорів сформований енергетичний баланс України на 2006 рік. Ідеться про 76—77 мільярдів кубометрів газу. Із них 20 мільярдів — це природний газ власного видобутку, мінімум 23 мільярди — це прямі поставки з Туркменістану. В сумі це 43 мільярди, і ці обсяги будуть реалізовані Національною енергетичною компанією «Нафтогаз України» — як це ми робили раніше, під контролем держави. А 34 мільярди кубометрів — це газ, який постачатиметься з інших регіонів з-за кордону. Це Росія, Узбекистан, Казахстан, Туркменістан. Тобто йдеться про диверсифікацію постачань. Це ті 34 мільярди, які будуть доставлені до кордону України за ціною 95 доларів за тисячу кубометрів. І 23 мільярди кубометрів туркменського у цей газовий «мікс» за 95 доларів не входять.
Щодо «Росукренерго», то ця компанія є ексклюзивним поставником лише 34 мільярдів кубометрів газу. І що таке 34 мільярди? Це 14 мільярдів, якими ми розраховуємося за транзит туркменського газу територією Росії, плюс близько 20 мільярдів того міксу, про який я вже казав, — газ із Казахстану, Узбекистану, Росії. Тобто лише цей газ — 34 мільярди кубів — коштує на виході 95 доларів. Коли він доставляється до кордону України, створюється спільне підприємство за участi України, 50 на 50 («Нафтогаз» плюс «Росукренерго». — Ред.), яке займатиметься реалізацією цих 34 мільярдів на внутрішньому ринку. При цьому 23 мільярди кубометрів «неврахованого» туркменського газу коштуватимуть нам 50 доларів за тисячу кубометрів у першому півріччі, і 60 — у другому, плюс наша внутрішня ціна».
Повністю інтерв'ю з Анатолієм Кінахом
читайте в «УМ» у п'ятницю, 13 січня.