Отже, уряд у відставці. Жити зовсім без уряду держава не може, тож, поки Юрій Єхануров і його підлеглі залишаються виконуючими обов'язки, комусь слід підшукувати нові кандидатури на посади Прем'єра, віце-прем'єрів та міністрів. От тільки кому? Нагадаємо, з 1 січня набули чинності зміни до Конституції, внаслідок яких Україна перейшла з президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління. Відповідно до нововведень, Президент призначити Прем'єр-міністра уже не може — це право надане Верховній Раді. Однак не просто собі ВР, а парламентській коаліції.
Коаліції, як відомо, в парламенті наразі немає — є ситуативні союзи «за інтересами». Звісно, з огляду на вчорашнє голосування, нескладно припустити, що за великого бажання обрати «свого» Прем'єра фракції ПР, КПУ, СДПУ(о) і БЮТ разом із кількома їхніми сателітами, піднатужившись, таки утворили б більшість, читай — коаліцію, і разом видали б Україні новий уряд (хто його очолював би i в ньому працював — питання інше).
Однак на перешкоді цьому теоретичному єднанню стає колізія, на яку експерти вказували ще раніше: згідно з перехідними положеннями закону № 2222 (під цим номером зареєстровані зміни до Конституції), з 1 січня 2006 року юридичну силу набувають лише деякі його положення. Решта ж набудуть статусу норм Конституції лише після того, як буде обрано новий склад Верховної Ради. І, як ви вже, мабуть, здогадалися, саме до таких досі не чинних належить і положення про парламентську коаліцію, яка формує уряд.
Отже, ясно, хто винен, але складно зрозуміти, що робити. Сам Юрій Єхануров, який наразі є в. о. Прем'єр-міністра, переконаний, що працюватиме на посаді з таким префіксом аж до призначення Кабінету Міністрів новим складом Верховної Ради, який буде обрано 26 березня цього року. Власне, судячи з усього, так воно і буде. Адже, згідно з новою редакцією Основного закону, відставлений Кабмін виконує свої повноваження до призначення нового уряду. Виходить, усе, чого домоглися парламентарії — додали Єханурову принизливу приставку «в. о.»?
Що ж, щонайменше одне парламенту вдалося: репетиція пройшла вдало. Репетиція парламентського життя за нових правил, введених політреформою, коли для демонстрації своєї сили, просто за бажання, наявності великих грошей або ще якогось гедзя, що кусає відомо в яке місце, нова Верховна Рада зможе відправляти уряд у відставку ледве не щодня. А що — це вам не старі порядки, коли протягом доби Президент сотоваріщі міг легко «підвісити за яйця» хоч сотню впертих нардепів і «запхати» їх у більшість. Наш Президент під час відставки уряду перебував у Казахстані, де вітав із енним обранням на посаду свого азіатського колегу Назарбаєва.
У нас, панове, демократія.