Президенти, приїжджаючи з офіційним візитом до тієї чи іншої країни, полюбляють цитувати тамтешніх національних кумирів, насамперед літературних світочів і лідерів національно-визвольного руху. Звісно, не так вони полюбляють це цитувальне діло, може, не завжди й знаються на місцевому літературному колориті, як їм підказують розумні радники. Адже процитувати, приміром, в Ізраїлі Шолом Алейхема — це і шанобливо, і зворушливо. Словом, уміло підібрана цитата, це, пардон за каламбур, — як «троянди й виноград — красиве і корисне».
Український Президент востаннє цитував бразильця, бо, природно, побував у Бразилії. І хоч візит довелося згорнути, бо Л.Д. поспішав на Тузлу, але процитувати Паоло Коельо таки встиг. Сталося це під час офіційної розмови з президентом Бразилії Хосе Ігнасі Лула да Сильвою. Свої враження від спілкування з колегою та сподівання на плідність українсько-бразильської дружби Леонід Данилович виклав у елегантно закрученій фінальній фразі: «Говорячи словами Паоло Коельо, між собою ми почали спілкуватися мовою всесвіту, яку розуміють ті, хто слідує дороговказом своєї долі». Фраза, що й говорити, пафосно-складна, по-своєму, мабуть, і красива, але далека від вершин інтелектуального письменства, до якого, на думку автора цієї скромної репліки, бразильський поп-письменник не належить. Невідомо, як у Бразилії, зате в Україні страшенно тішаться самим фактом такого цитування, бо прихильників Коельо сьогодні, коли його романи ще тримаються над книжковим ринком, як піна над хвилями, чимало. Слід гадати, що до візиту, наприклад, у Москву, Президент теж не вдаватиметься до класиків, і цитата з Толстого чи Достоєвського поступиться місцем цитаті, приміром, Тетяни Толстої чи ще краще, доступніше — Дарії Донцової. А чому ні?
Щодо високоповажних гостей нашої столиці, то вони зазвичай цитують Тараса Шевченка. Пам'ятаєте, як приємно було почути від тодішнього керівника США Білла Клінтона улітку 2000 року, на майдані перед Михайлівським Золотоверхим собором: «Борітеся — поборете» мовою оригіналу. Кумедно, що в репортажі з цієї події на Першому національному каналі диктор сказав: «І як сказав Президент Клінтон, борітеся — поборете». Буває.