Напередодні Різдва, у ніч, молоді загадували, як складеться їхнє життя цього року, намагалися вгадати значні події, де одне з основних — майбутнє весілля. Для цього виливали у воду розтоплений віск і по його контурах намагалися побачити силуети тих, із ким зустрінуться на життєвому шляху, або силуети різних символів: будинок — до статку, кружечки, схожі на монети, — до багатства, овочі й фрукти — до здоров'я. Такі ж силуети-символи вгадували в контурах згорілого паперу, причому папір палили на пласкій посудині, а потім підсвічували його ззаду, щоб силует чітко відбивався на стіні. Часто використовували черевик — викидали перед будинком. Той, хто підбере його, буде або нареченим, або носієм імені нареченого. А ще — зверталися до дзеркала. Накривали стіл до вечері й ставили додатковий прилад для того, на кого загадують. Перед накритим столом установлювали дзеркало так, щоб весь стіл і той, хто сидить за ним, добре були видні. Запалювали свічі в темряві, при свічах вдивлялися в дзеркальне відображення: там повинні були виникнути картини майбутнього, пов'язані з тим, на кого ворожать.
Перші сливові пудинги були приготовлені в XVII столітті. Вони також слугували для ворожіння. Пудинг готували у великих мідних казанах за кілька тижнів до Різдва всiєю сім’єю. При готуванні кожен член родини загадував бажання. У пудинг клали чотири предмети: монету, наперсток, гудзик і кільце. Пізніше, коли пудинг їли, кожен знайдений предмет мав своє значення. Монета означала багатство в новому році, гудзик — холостяцьке життя, наперсток для дівчини означав незаміжнє життя, кільце — заміжжя (одруження).
Наші предки вірили, що перший гість на Різдво провіщає щастя або горе на наступний рік всій родині. Перший гість має бути темноволосим чоловіком, бо якщо порiг переступить жінка — то це погана прикмета. Вважається, що перший гість заходить у будинок і «впускає» Різдво (у деяких країнах ця традиція стосується не Різдва, а Нового року). Іноді таку людину навіть спеціально наймають, щоб все було зроблено, як треба. Перший гість має тримати в руці ялинову гілочку. Він входить у під'їзд, проходить ним і виходить через задні двері. Йому підносять або сіль, або якийсь невеликий подарунок як символ гостинності.