Позавчора ввечері у міжнародному аеропорту Бориспіль прикордонники зупинили групу вихованців Дніпропетровського будинку для сиріт № 1, які мали вилетіти рейсом «Київ — Барселона». Як повідомили у прес-службі Державної прикордонної служби, семеро дітей віком від 6 до 14 років було затримано в аеропорту через те, що у керівника групи були лише квитки, а от цілий перелік інших необхідних документів, включаючи дозвіл на їх виїзд за кордон від Міністерства у справах сім'ї та молоді, виявився відсутнім.
Крім цього, у працівників управління прикордонного контролю та реєстрації виникли побоювання, що сироти назад в Україну не повернуться. Подібний випадок уже трапився минулого місяця. «Зелені кашкети» розповідають, що тоді група вихованців інтернату, яку не пропустили через подібні причини, вдруге у пункті пропуску так і не з'явилася. I це при тому, що недешеві квитки були переоформлені керівниками групи на пізніше.
Або інший випадок: група з 12 підлітків, що у грудні минулого року їхала до Росії нібито на оздоровлення, зараз перебуває у прийомнику-розподільнику міста Києва. Справжні імена окремих дітей і досі не встановлені, при цьому з'ясувалося, що жінка, яка супроводжувала групу, насправді везла дітей до Москви, аби поповнити ними тамтешню армію жебраків! Саме тому i цього разу в аеропорт прибув представник Департаменту боротьби з торгівлею людьми та незаконною міграцією МВС, який і має з'ясувати, чи справді вихованців дитбудинку везли за кордон для оздоровлення.
До речі, з 1 лютого 2006 року набирає чинності затверджений Кабміном новий «Порядок організації виїзду дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення». Згідно з цим документом, контролюючі органи більш прискіпливо ставитимуться до закордонних вояжів малечі, особливо сиріт. Але лише в останній місяць 2005 року, з початком зимових канікул, за кордон не змогли потрапити через принциповість прикордонників майже чотириста дітлахів (за рік — 5000 дітей). Причина у більшості випадків одна: відсутність нотаріально засвідченої згоди батьків на виїзд дитини. Слід зазначити, що торговці живим товаром особливо активізуються у канікулярний період, адже під час святкового хаосу дуже зручно вивезти майбутніх маленьких рабів.
Прикордонники кажуть, що звинувачувати їх у черствості та байдужості зайве, адже закон один для всіх, а от пред'явити претензії організаціям чи турфірмам, що взяли на себе зобов'язання з організації відпочинку, варто. Саме вони мають відповісти за те, що юні мандрівники замість казкових канікул отримали сльози та розчарування.
ДО РЕЧІ
У МВС уже помітили: на час зимових свят зростає кількiсть юних жебраків i бродяжок на вулицях, ринках та вокзалах великих міст. Ці діти, як правило, тікають з інтернатів, дитбудинків та з власних родин у пошуках пригод. Згідно з міліцейською статистикою, лише до столиці під час зимових канікул з регіонів приїжджає близько п'яти (!) тисяч.
Одночасно міліція розпочала рейд «Діти вулиці» i вже повернула назад майже дві тисячі неповнолітніх волоцюг та жебраків, кожна третя дитина була доставлена до притулку або в медичний заклад. Задокументовано також чимало фактів втягнення дорослими дітей у заняття жебрацтвом.