Новорічна ніч без келиха шампанського — це, мабуть, усе одно, що наступний ранок без похмілля. Однак уже достеменно відомо — уявити собі новорічний стіл без однієї з найпоширеніших і улюблених марок ігристого напою таки реально. Йдеться про «Советское шампанское» виробництва Артемівського заводу шампанських вин. Адже напередодні 2006 року в підземних штольнях підприємства, випустивши ювілейну 300-мільйонну пляшку «Советского», вирішили відмовитися від подальшого виробництва саме цієї марки.
За свою 55-річну історію унікальне підземелля, розташоване у гіпсових штольнях на території 25 гектарів, привчило споживача до своєї високоякісної продукції, яку виготовляють тут за класичною технологією. Підтвердженням цього є солідний попит на артемівське шампанське у довжелезній низці країн світу, куди його експортують, а також чималий «букет» золотих, срібних та бронзових медалей, зібраних на престижних міжнародних конкурсах. Певна річ, велика заслуга тут належить марці «Советское», що колись була єдиною.
Варто сказати, «советский» період на заводі закінчувався поступово. Адже паралельно найбільш відомому шампанському тут освоїли й випускають відносно нові сорти — «Артемівське», «Адміралтейське», «Крим» тощо. Отож без ігристого напою артемівського виробництва вітчизняні та зарубіжні споживачі таки не залишаться, оскільки виробничі потужності дозволяють випускати понад 10 мільйонів пляшок класичного шампанського в рік. А «Советское» вже доведеться допивати зі старих запасів. І сподіватися, що нікому з нинішніх політиків не спаде на думку ставити на конвеєр випуск нової марки, скажімо «Незалежне». Бо, подейкують, до історії створення отого славнозвісного «Советского шампанского» був причетний сам Йосип Сталін, який свого часу вирішив, що День перемоги радянський народ повинен відзначати гідним ігристим вином, і дав відповідне доручення виноробам.