На Сахаліні помістилиі в СІЗО капітана і начальника радіостанції промислового судна «Первореченск», на борту якого до рабської праці примушували 25 громадян України, повідомляє російська інформагенція REGNUM. Як повідомила позавчора старший помічник прокурора Сахалінської області Тетяна Кутузова, 25 грудня Корсаковський міський суд задовольнив подання прокурора і обрав по відношенню до підозрюваних застережну міру у вигляді взяття під арешт. Їх поміщено в ізолятор тимчасового утримання. Прокурор Сахалінської області Юрій Денисов взяв під особистий контроль розслідування цієї кримінальної справи. «УМ» уже повідомляла в номері від 24 грудня, що органи державної морської інспекції Росії затримали російське судно «Первореченск», яке належить компанії з обмеженою відповідальністю «Ю-к Сервіс» з міста Южно-Курильськ. За уточненими даними, на його борту знайдено три тонни крабів, які, ймовірно, були виловлені незаконним шляхом. Окрім того, при перевірці документів встановлено, що судном управляв екіпаж у складі п'яти осіб, а 25 громадян України, які перебували на борту, числилися як пасажири. З'ясувалося, що українці були доставлені на судно впродовж 2005 року обманним шляхом, їх примушували до невільничої праці без жодної оплати. Прокуратура розташованого на півдні Сахаліна портового міста Корсаков, куди було під конвоєм доставлено судно «Первореченск», за цими фактами відкрила кримінальну справу за пунктом «а» частини 2 статті 127.2 КК Росії («Використання невільничої праці»).
Слідством на цей час встановлено, що українців доставляли на «Первореченск» обманним шляхом за спеціально розробленою схемою. В Україні, в містах Київ, Одеса, Маріуполь, Миколаїв та інших вони підписували трудові угоди з посередниками та роботодавцями, згідно з якими мали бути працевлаштовані на закордонні судна з місячною зарплатнею в межах 1600 доларів США. За умовами цих контрактів, українські моряки мали прибути до Южно-Сахалінська за власні кошти. Після чого їх доставляли на рибопромисловий сейнер «Первореченск». В морі українці займалися вибіркою крабових пасток. Як пояснили моряки, керівництво судна повідомило їм, що вони здійснюють легальний промисел краба, але невдовзі вони зрозуміли, що займаються браконьєрством, викрадаючи краба з чужих пасток. Виловлених крабів розміщували в чанах із забортною водою, а потім перевантажували в морі на інші судна, які транспортували улов до Японії.
Важку морську працю українців взагалі не оплачували. Понад півроку капітан насильно утримував громадян України, при відмові виконувати роботи їх обмежували в харчуванні та питній воді. Щоденно, без вихідних, моряки працювали по 12—14 і більше годин, отримуючи при цьому низькокалорійну їжу. Свої свідчення про незаконне використання їхньої праці керівництвом судна українські моряки підтвердили під час допитів у цій кримінальній справі. Всі 25 українських невільників визнані потерпілими. Станом на вчорашній день 16 iз них після виконання всіх необхідних слідчих дій уже залишили територію Російської Федерації, повідомляє агенція «Сахалін-Інфо».