Поки політичні спостерігачі роблять припущення, коли українську сторону почнуть звинувачувати у зриві транзиту газу — з початку року чи трохи згодом, «дзвіночок» із Москви уже пролунав. Як повідомляє прес-служба НАК «Нафтогаз України», російська сторона заявила, що українська компанія нібито не виконала своїх зобов'язань з перекачування блакитного палива до Європи. Тому РАТ інформує НАК про свій намір надати в рахунок оплати транзиту менше газу. З цього приводу «Нафтогаз України» виступив із заявою, в якій наполягає на своєму праві отримати «блакитне паливо» як оплату за транзитні послуги у повному обсязі, інакше буде створено загрозу забезпеченню газового балансу України. В компанії вважають неприпустимим будь-які обмеження в постачанні газу за надані НАК «Нафтогаз України» транзитні послуги, оскільки це суперечить зобов'язанням, які взяли на себе обидві сторони.
Водночас у ЗМІ почала надходити недостовірна інформація про газовий конфлікт між Україною і Росією. Учора «УМ» отримала щодо цього офіційну заяву Мінекономіки. У ній зазначається: «Вдруге окремими агентствами розповсюджується сфальсифікована інформація про заяви міністра щодо перегляду тарифів як на базування Чорноморського флоту в Україні, так і на транзит російського газу. Жодної з таких заяв Міністерство економіки не робило... Ці питання врегульовані чинними міжнародними угодами, що не підлягають зміні в односторонньому порядку». Крім того, позавчора ІТАР-ТАKС, із посиланням на джерело в уряді Туркменістану розповсюдило повідомлення про те, що, мовляв, Україна і Туркменістан не підписали контракт про поставки газу в 2006 році. А міністр палива та енергетики Іван Плачков учора під час «круглого столу» в Центрі Разумкова ще раз підтвердив, що такий контракт є. За інформацією НАК «Нафтогаз України», очікується, що ціну на туркменський газ оголосить Президент Віктор Ющенко до Нового року. Учора ж українські журналісти виступили із закликом до колег адекватно і об'єктивно висвітлювати енергетичні теми, зокрема українсько-російські відносини в газовій сфері, які нині переформатовано на «газову війну».
Ще одним новорічним хітом може стати оголошення нової ціни на газ для пересічних українців. Із цим Кабмін має визначитися найближчими днями, наголосив Юрій Єхануров. Крім того, в ефірі «5-го» телеканалу Прем'єр повідомив, що Київ має юридичні підстави забирати по 150 кубометрів російського газу з кожної тисячі в оплату за транзит. Якщо ж Україні доведеться звертатися в міжнародний арбітражний суд у Стокгольмі, то вона має великі шанси перемогти у газовій війні з Росією. Так прокоментував ситуацію Вадим Галайчук — директор адвокатської компанії, яка минулого року захищала інтереси Віктора Ющенка у Верховному Суді в справі про фальсифікацію виборів.
ДО РЕЧІ
Російська сторона погодилася на запропонований Україною поетапний перехід на нові принципи взаємин у газовій сфері. Про це, за інформацією «Інтерфакс», повідомив міністр ПЕК України Іван Плачков. За його словами, сам же «Газпром» підтвердив, що газотранспортні системи і Росії, й України технічно не готові до переходу на «ринкові відносини». Міністр додав, що днями російська сторона направила Україні проекти двох угод, згідно з якими у січні—березні 2006 року ціна на російський газ складатиме $80 за 1 тис. кубометрів, що поставляється в рахунок оплати транзиту, а транзитна ставка складатиме $1,75 за транспортування 1 тис. кубометрів на 100 км відстані. Натомість, за словами міністра, українська сторона пропонує установити базову ціну на газ, що буде враховуватися у формулі ціни, на рівні $65 за 1 тис. кубометрів. Також Україна запропонувала протягом першого кварталу 2006 року погодити всі моменти поетапного переходу на нові принципи взаємин до 2010 року. Водночас російський «Газпром» учора спростував інформацію, сказану Плачковим.