Росія готова йти на переговори з приводу бажання України підвищити ціну за використання українських радіолокаційних станцій. «Я не виключаю, що це питання може бути врегульоване в результаті консультацій або переговорів з Україною», — цитує віце-прем'єр-міністра оборони Росії Сергія Іванова УНІАН з посиланням на Defense-Express.
Нагадаємо, що нещодавно глава українського оборонного відомства Анатолій Гриценко зауважив, що обсяг фінансової компенсації Росії за РЛС, які розмiщенi в Мукачевi та Севастополі й обслуговують російські інтереси, є неадекватний витратам. Уперше Міноборони України вимагало збільшити оплату ще в лютому, але Москва нагадала про умови відповідної угоди, підписаної у 1992 році на п'ятнадцять років. Також російські ЗМІ нещодавно спекулювали інформацією про ймовірний допуск на ці станції американців. Але Президент України спростував «УМ» цю інформацію.
Готовність росіян нарешті розпочати переговори на цю тему можна пояснити тим, що вони бояться втратити надважливі для себе об'єкти спостереження за повітряним простором над Центральною і Південною Європою через свою газову впертість. Адже, вимагаючи від України платити більшу ціну за блакитне паливо попри умови контракту, Росія сама провокує українців на аналогічні кроки, зокрема це стосується підняття цін за світовими стандартами за іншими двосторонніми угодами, а також їх ймовірного перегляду у випадку порушення російською стороною окремих умов.
Відповідно поступки росіяни виявили і в питанні Чорноморського флоту. Нагадаємо, що днями голова українського МЗС Борис Тарасюк заявив, що російська сторона багато в чому не виконує зобов'язання, згідно із двосторонніми угодами про базування ЧФ РФ у Криму — питань оренди, незаконного користування землею, використання приміщень не за призначенням (для проведення бізнесової діяльності).
Щоб уникнути подальших проблем та ліквідувати важіль для ймовірного «шантажу» з боку українців у вирішенні газової проблеми, командування ЧФ Росії офіційно оголосило про припинення з наступного року практики суборенди об'єктів флоту в Україні. Але у прес-релізі це рішення подано як докір Україні, яка своєю впертістю, а насправді вимогами дотримуватися умов контракту, «завдала збитків своїм же громадянам». «Раніше ЧФ знаходив можливість застосування суборенди об'єктів флоту для розвитку сфери послуг, що приносило тільки до бюджету Севастополя 600 тисяч доларів податків щорічно і забезпечувало зайнятість більш як 1,5 тис. громадян України», — цитує заяву командування флоту РІА «Новости». Водночас учора, очевидно, пам'ятаючи про інші огріхи росіян з приводу порушення умов цього договору та натяки з боку України щодо ймовірного підняття цін за оренду для ЧФ, міністр оборони Росії про всяк випадок нагадав, що «піддавати ревізії цей договір смерті подібно».