Росія вже не гребує методами, як залякати Україну у «газовій атаці». Учора ВАТ «Газпром» провів навчання з відпрацювання повного відключення України від постачання російського газу. Про це повідомив прес-секретар компанії Сергій Купріянов в ефірі каналу «Россия». «Ми повністю готові до того, щоб обмежити постачання газу в Україну після 31 грудня у разі відсутності контракту», — додав він.
Водночас з боку Європи нарешті почали надходити перші позитивні сигнали стосовно підтримки української позиції у цій газовій війні. Позавчора речник Верховного представника ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Хав'єра Солани Крістина Галлач заявила, що Євросоюз висловлюється за продовження переговорів між Україною і Росією з метою досягнення взаємоприйнятого рішення з газового питання. А це рішення, за її словами, має базуватися на поступовому перегляді цін як на постачання, так і на транзит газу, про що вже давно веде мову українська делегацiя. Речник також нагадала, що ЄС очікує від обох сторін безперебійного постачання газу європейським споживачам. «Досягнення компромісу з газового питання відповідає інтересам усіх сторін», — підкреслила Галлач.
Окрім того, на бік України фактично стали кілька провідних європейських країн, зокрема Велика Британія, Німеччина, Франція, а також США. Як повідомила зі своїх джерел «Українська правда», під час зустрічі прем'єр-міністра Юрія Єханурова з послами акредитованих а Українi вищезгаданих держав, ті заявили, що відмова «Газпрому» постачати Україні газ після 1 січня буде сприйматися як невиконання ним своїх зобов'язань, які визначені їхнім контрактом з «Нафтогазом». Посли виступали від імені своїх урядів. Цю позицію послів підтвердив і керівник Секретаріату Президента Олег Рибачук, мовляв, у ЄС немає підстав говорити про можливість невиконання Україною своїх зобов'язань. Також Рибачук повідомив, що передав міжнародним експертам для аналізу документи щодо газопостачання. І їхня реакція однозначна: — Україна має всі підстави займати нинішню позицію у переговорах з Росією щодо газу.
До речі, серед згаданих учасників зустрічі з Єхануровим США та Британія (як і Росія) є гарантами безпеки України згідно із Меморандумом, підписаним у 1994 році після відмови українців від ядерної зброї. У Меморандумі передбачена гарантія цих країн, що вони ніколи не будуть використовувати жодну зброю проти України, окрім цілей самооборони, та зобов'язуються утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам.
У Британії поведінку росіян характеризують саме як застосування політичної зброї. Про це пише британська газета «Financial times», пов'язуючи ситуацію, що склалася, з «випаданням України з московської орбіти після минулорічної Помаранчевої революції».
Водночас Україна отримала ще один додатковий «газовий козир» після того, як з Туркменістану повернулися українські високопосадовці. У четвер міністр ПЕК Іван Плачков та голова «Нафтогазу» Олексій Івченко узгодили iз туркменським лідером Сапурмуратом Ніязовим цiну на 39 мiльярдiв кубометрiв туркменського газу на наступний рік. На газову тему напередодні по телефону з Ніязовим розмовляв навіть Президент Віктор Ющенко. Нагадаємо, замiсть 44 доларiв за тисячу кубометрiв Нiязов просив 60.