Останнім часом у людей, нажаханих грізним наступом високопатогенного пташиного грипу, все частіше з'являється бажання «повбивати отих клятих качок», які принесли до Криму болячку з Азії. У деяких областях України вже розпочався «контрольний відстріл» диких птахів для того, аби виявити H5N1 на території нашої країни. А президія Верховної Ради Криму дозволила знищувати мартинів на морському узбережжі, щоб зупинити поширення пташиного грипу... Орнітологи тільки за голову хапаються, коли чують про такі рішення, і річ тут не лише в безмежній любові науковців до всього живого. Адже огульне знищення птахів не тільки не вирішить проблеми, а навпаки, збільшить її масштаби, стверджують активісти Українського товариства охорони птахів. І для того щоб узяти проби у птахів, зовсім не обов'язково їх убивати, цілком достатньо зловити гусака, набрати трохи крові й відпустити на волю. Дзьобатий нічим перед нами не завинив...
Вартувати — не значить убивати
Як розповіла «УМ» координатор природоохоронних проектів Українського товариства охорони птахів Оксана Осадча, товариство запропонувало більш результативні і менш «кровожерливі» методи для боротьби з пташиним грипом. Зокрема, фахівці запропонували проводити постійний моніторинг у районах зимівлі гусеподібних, у першу чергу, на Східному та Центральному Сиваші, озері Донузлав, Керченському півострові, в системі озер між селом Фрунзенське і містом Євпаторія. За словами Оксани Осадчої, спочатку треба визначити місця найбільшого скупчення птахів: не тільки озера, болота, водосховища, які водоплавні вибирають для ночiвлi, а й поля, на яких гуси пасуться вдень. Потім люди мають виїжджати на місце й спостерігати за птахами, фіксуючи у спеціальній анкеті, скільки пернатих живе на озері, чи є серед них хворі, ослаблені чи такі, що раптово вмерли від незрозумілої болячки.
Особливу увагу слід звернути на місцеві водосховища (частина з них — питні) і рибгоспи, оскільки ці місця масової зимівлі птахів інтенсивно використовують люди. Немає сумнівів, що проводити таку роботу вкрай необхідно: бригада зможе вчасно помітити мор диких птахів (якщо такий почнеться) і відправити ветеринарам матеріали для аналізів. Щоправда, українські ветеринари визначають наявність у крові пернатого антитіла до Н5 та N1, але не можуть знайти сам вірус Н5N1 безпосередньо. Тому проби відвозять до Англії та Росії, а тамтешні фахівці після проведення дуже дорогих досліджень підтверджують чи спростовують припущення українців.
Проблема полягає ще й у тому, що орнітологи досі не можуть зрозуміти, як впливає на диких птахів небезпечний штам грипу. Скажімо, скільки часу триває інкубаційний період у чайки чи казарки? Чи завжди захворювання має клінічні прояви? Чи здатні інфіковані птахи перелітати на великі відстані, переносячи заразу з одного континенту на інший? Про це можна лише здогадуватись...
А годівницю залишіть!
Захисники птахів радять не заорювати рисові поля, які є кормовою базою крижня. Як пояснила Оксана Осадча, велика дика качка є потенційним носієм високопатогенного штаму вірусу H5N1, і буде краще, якщо ця пташина годуватиметься у певних місцях, подалі від населених пунктів, а не розлітатиметься в пошуках поживи по всій Херсонській області. Знаючи куди злітаються «на обід» ймовірні «грипозники», фахівці зможуть за ними спостерігати й своєчасно виявляти хворих.
Для загального ж добробуту науковці пропонують розібратися з великими смітниками, які часто-густо облаштовують у межах міста чи села. Звалище, на якому вистачає харчових відходів, приваблює птахів, які можуть бути носіями небезпечного вірусу. А зараз ситуація така: чим менше люди й свійські птахи будуть контактувати з дикими пернатими, тим краще для всіх. Тому представники Українського товариства охорони птахів радять відлякувати чайок, голубів та ворон від «запашних» куп, а ще краще — виносити смітники за межі населених пунктів. «Відстріл, за який виступають деякі організації, добра не принесе, — стверджує Оксана Осадча. — По-перше, перебити всю зграю все одно не вийде, і перелякані мартини попрямують до іншого місця, а по-друге, стрес ослабить птахів, і вони матимуть більше шансів «підхопити» грип».