Цього дня міліціонери чекали 10—15 років. Що й казати, весь цей час їхні соціальні проблеми не вирішували, а діти виростали в гуртожитках. Але наприкінці першого року нової влади проблема таки зсунула з мертвої точки. Як швидко правоохоронці можуть отримати житло, журналіст «УМ» побачив у Черкасах, на прикладi десятиповерхівки на Сумгаїтській,19.
Цей добгобуд маячив «коробкою» роками. Але вже навесні справу зрушили з місця: знайшли підрядників, які раніше ховалися, отримавши гроші, а тепер нарешті зрозуміли, «що з міліцією жарти погані», i будівництво відновилося ледь не стахановськими темпами. Ще наприкінці літа під час робочої поїздки до обласного центру заступник міністра внутрішніх справ Лідія Поречкіна зізналася «УМ», що до кінця року міліцейські родини отримають ключі від новеньких квартир у цьому будинку. Поруч — ще один будмайданчик, де МВС теж планує звести дев'ятиповерхівку. Отже, невдовзі Черкаси матимуть свій «ментівський квартал».
А цими вихідними понад шістдесят родин міліціонерів отримали ключі від новеньких квартир. «Губернатор» Черкащини Олександр Черевко пригадав, що такого свята в місті не було вже більше десяти років. Потрібно було бачити зворушливі обличчя правоохоронців не в умовах служби, а серед рідних i близьких їм людей. Окрім тих, хто ще продовжує служити, квартири отримали i кілька пенсіонерів МВС (які, пропрацювавши в органах усе життя, уже й не розраховували на житло), i вдова загиблого міліціонера...
Співробітник «Беркута» Петро Заяць служить у міліції вже 19 років, у спецпідрозділі — з року заснування, у черзі на житло, після одруження, стоїть з 1989 року! За цей час уже майже дорослою стала донька Оксана — у цьому році вона закiнчує випускний 9-й клас, у третьому класі — син Сашко. Дружина спецназівця Лариса каже, що цієї новенької трикімнатної квартири вони ледве дочекалися. До цього мешкали в гуртожитках, були ситуації, коли родину навіть виселяли, дарма що чоловік міліціонер.
I таких прикладів безліч. Заступник міністра внутрішніх справ Лідія Поречкіна каже, що напередодні професійного свята — Дня міліції — квартири отримали приблизно 800 сімей правоохоронців. Ще амбітніші плани у МВС на 2006 рік. Наразі в Україні без власної житлоплощі лишається ще 18 тисяч міліціонерів, при цьому 5 тисяч стоїть у черзі на житло понад 10 років. Але пані Поречкіна переконана, що завдяки запровадженню в системі МВС служби житлових позик вдасться уже наприкінці наступного року надати квартири семи тисячам міліцейських родин, тобто скоротити чергу більш ніж утричі! Служба надаватиме міліціонерам безвідсоткові кредити на квартири, відповідний законопроект мають розглянути у Верховній Раді вже у січні. Крім того, МВС намагатиметься здешевити вартість житла за рахунок безплатного отримання земельних ділянок від місцевих рад. До речі, на балансі МВС є ще 74(!) «заморожених» багатоповерхівки. «Коробки» просто слід добудувати.
А ось схема, за якою було добудовано десятиповерхівку в Черкасах, доволі проста: обласна влада надає земельну ділянку МВС, а вже це відомство знаходить інвестора, який не без особистої вигоди у вигляді обумовленого відсотка житлової площі будує багатоповерхівку. Лідія Поречкіна переконана, що за таких умов уже за два з половиною роки вдасться забезпечити житлом усіх безквартирних міліціонерів. Житлові проблеми міліціонерів, які лише розпочали службу, планують вирішувати завдяки системі молодіжного кредитування.
Плинність професійних кадрів намагатимуться подолати i підвищуючи зарплати: у 2006 році вони зростуть ще на 300—400 гривень. До того ж величезну кількість доплат замінять відчутними сумами окладу i надбавками за звання. Пані Поречкіна каже, що буде змінено як форму, так i механізм грошового утримання міліціонерів. А вихідну допомогу, яку міліціонер отримує, коли йде на пенсію, намагатимуться зробити справедливішою i прозорішою. Що й казати, за перші чотири місяці цього року після зміни керівництва МВС на пенсію масово пішли генерали — лише 47 таких пенсіонерів із лампасами отримали 9 мільйонів гривень вихідної допомоги! Щоправда, про зниження розміру вихідної допомоги не йдеться. Навпаки, до гідного рівня оплати намагатимуться підтягнути грошове забезпечення молодшого та середнього офіцерського складу.