Хто спав у курнику?
Якщо, не дай Боже, хтось із українців таки «підхопить» пташиний грип від хворої чубатурки, медики зможуть визначити, що в організмі пацієнта «хазяйнує» саме зловредний H5N1, а не якийсь інший штам вірусу. Російські дослідники, які розробили спеціальні тести для знаходження пташиної зарази в людей, подарували кілька таких тест-систем нашим медикам для роботи у Криму. Днями туди приїздили спеціалісти із Санкт-Петербурга, які вчили наших фахівців правильно користуватися цими тест-ситемами. Як розповіла «УМ» заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська, системи поки не зареєстровані в Україні, але цей процес триває. Сьогодні такі препарати вже є в Києві, МОЗ домовляється про закупку партії для Криму, бо «там більше треба». Швидше за все, місцевим центром для проведення таких досліджень стане Кримська протичумна станція.
За словами Людмили Мухарської, тести діють по-різному: одні знаходять у крові хворого антитіла до вірусу, інші вишукують безпосередньо сам вірус у змивах зі слизової носа чи мазках носоглотки (місця, де в перші дні зараження може осісти вірус). Причому кожен тест ефективний по-своєму: аналіз змивів інформативніший відразу після зараження, коли антитіла в організмі ще не встигають з'явитися, натомість дослідження крові дають кращий результат через тиждень після інфікування, коли може не залишитися збудника, а будуть тільки антитіла.
Без паніки!
Тим часом медики побоюються, що з початком сезону звичайного людського грипу народ буде в паніці штурмувати поліклініки з криками «рятуйте, у мене пташиний грип!». У страху, як-то кажуть, очі великі, а клінічні симптоми загадкової болячки мало чим відрізняються від пересічної «Каліфорнії», «Шанхаю» чи іншого, добре відомого нам штаму грипу, який уже не першу зиму валить з ніг та вкладає в ліжко тисячі українців. «Можна передбачити, що деякі люди (і ми вже стикалися з такими випадками) будуть вважати, що у них «той самий» пташиний грип, — розповідає Людмила Мухарська. — А ми пояснюємо, що цей вірус спочатку треба десь «зловити», тобто контактувати з хворою птицею чи людиною, розумієте?» Скажімо, ви приїхали на уїк-енд до бабусі, яка живе в Криму, походили біля кур-качок-гусей, покидали їм зерняток і поїхали собі до столиці, а через день від гелготливого табунця довгошиїх залишилися самі трупи. Якщо лабораторні аналізи показали, що гуси були заражені лихоносним вірусом H5N1, треба пильніше від звичайного слідкувати за власним здоров'ям: не відлежуватися вдома з високою температурою, а відразу ж іти до лікаря. Медики візьмуть аналізи і визначать, який саме збудник викликав захворювання (швидше за все, причиною нездужання буде «нестрашний» збудник грипу чи ГРВІ, але перевіритися таки варто). Такі вірусологічні лабораторії, за словами фахівців, є в кожному регіоні нашої країни.
До списку додалося
Станом на 16 грудня ще в чотирьох селах АР Крим (Присивашне, Совєтський район; Зорькіне, Нижньогірський район; Чорноморське і Хмельове, Чорноморський район), за результатами лабораторних аналізів, у домашніх птахів виявлено пташиний грип. На сьогоднішній день вірус зареєстровано у 15 населених пунктах півострова. Станом на вчорашній ранок на півострові було знищено майже 60 тисяч голів свійської птиці, за що держава виплатила місцевим мешканцям майже мільйон двісті тисяч гривень компенсації.
Мораторій
Верховна Рада України запровадила мораторій на ввезення м'яса птиці до завершення в Україні епідемії пташиного грипу, передає УНІАН. Нагадаю, що ВР уже запроваджувала шестимісячний мораторій раніше, однак цей закон отримав вето Президента, а 1 грудня парламент узагалі скасував цей закон.
ДО РЕЧІ
Пташиний грип стає все більшою проблемою для Румунії, оскільки майже щодня реєструються вогнища захворюваності птахів на найнебезпечніший тип пташиного грипу, який спричиняє вірус H5N1, повідомив директор національної ветеринарної служби цієї країни Габріель Предой. З початку цього тижня виявлено п'ять нових вогнищ у селах, розташованих у дельті Дунаю. Існує небезпека, що перелітні птахи занесуть хворобу до Болгарії. До цього часу в Румунії знищено 60 тис. голів домашньої птиці. Влада виділила 700 тис. доларів на компенсації власникам знищеного поголів'я.
У Китаї починаючи з жовтня і до цього часу здійснено вакцинацію 6,85 млрд. голів домашньої птиці. Упродовж цього року в цій країні від пташиного грипу померли 151,2 тис. домашніх птахів, а 22,2 млн. було знищено для попередження поширення захворювання. Міністерство охорони здоров'я Китаю повідомило, що позавчора в країні зареєстровано шостий випадок захворювання на небезпечну хворобу серед людей. Небезпечний вірус виявлено у 35-річного чоловіка. До цього часу в Південно-Східній Азії від пташиного грипу померли 69 осіб.