Організація Об'єднаних Націй отримала новий інструмент у боротьбі з корупцією, оскільки вчора розпочала діяти міжнародна угода з боротьби із злочинами такого типу, повідомляє агенція «Франс Пресс». «Світ ще ніколи не мав потужної зброї такого масштабу для контролю корупції», — із задоволенням зазначив у своїй заяві Антоніо Марія Коста, виконавчий директор підрозділу ООН, що веде боротьбу з наркотиками та злочинністю. «Конвенція проти корупції» була прийнята на Генеральній асамблеї ООН у жовтні 2003 року, і відтоді її підписали 140 та ратифікували 38 країн світу. За даними ООН, щороку у світі витрачається на хабарі астрономічна сума в один трильйон доларів (840 млрд. євро).
На жаль, Україна залишається однією з найбільш корумпованих країн Європи. У звіті «Барометр міжнародної корупції 2005», який організація «Міжнародна прозорість» оприлюднила 9 грудня, у проголошений ООН Міжнародний день боротьби з корупцією, говориться, що Україна роз'їдена корупцією. 30 відсотків з опитаних цього року фахівцями організації українців заявили, що вони особисто чи члени їхніх родин змушені були давати хабарі. Найбільш корумпованими наші громадяни вважають міліцію, суди та митницю. Минулого місяця Президент Віктор Ющенко підписав указ про протидію корупції в країні.
На інших континентах картина ще жахливіша. За даними ООН, в Камеруні, Парагваї, Камбоджі та Мексиці від 31 до 45 відсотків доходів пересічної родини йде на хабарі держслужбовцям, лікарям, поліції та іншим чиновникам. У Камеруні, Гані та Нігерії корупція поглинає до 20 відсотків національного валового продукту. В новій конвенції ООН містяться як поради із запобігання корупції і попередження її криміналізації, так і заходи з міжнародної співпраці у боротьбі з цим злом. Це перший в історії світу міжнародний документ про корупцію, який має юридично зобов'язуючий характер. Країни, які підписали і ратифікували його, беруть на себе зобов'язання керуватися чотирма обов'язковими принципами: попереджати корупцію, кримінально переслідувати її, брати участь у міжнародній боротьбі з нею та компенсувати матеріальні збитки від корупції. На жаль, зусилля ООН з подолання корупції знайшли обмежену підтримку в більш благополучній та чистій у порівнянні з рештою світу Європі. Конвенцію на цей час ратифікували лише дві з 25 країн-членів ЄС: Франція і Угорщина. Австрія має зробити це наступного тижня.