«Україна віддасть російське небо американцям». Про це пишуть російські ЗМІ, посилаючись на джерела «Независимой газеты». Мовляв, українці хочуть допустити американських спеціалістів на радіолокаційні станції системи попередження про ракетний напад (РЛС), які розмiщенi у Севастополі та Мукачеві й зараз працюють винятково на інтереси Росії. А за словами російських військових, це призведе до втрати Росією протиракетного контролю на південно-західному стратегічному напрямку на всьому просторі Центральної та Південної Європи, а також над Середземномор'ям. Окрім того, колишній командувач ракетно-космічною обороною РФ генерал-полковник Вольтер Красковський не виключає, що «США можуть піти і на крайні заходи, як це було у Латвії з РЛС у Скрунді», і доб'ються знищення станцій, які працюють на Росію.
«НГ», посилаюсь на свої джерела, стверджує, що питання допуску американців на станції обговорювалося минулої середи під час зустрічі Ющенка з держсекретарем США Кондолізою Райс. Окрім того, припускають, що про це йшлося і на останньому засіданні Ради національної безпеки та оборони України. Однак у прес-службі РНБО «УМ» спростували цю інформацію: «Це не обговорювалося. На засіданні розглядалося питання стосовно енергетичної стратегії України та енергетичної безпеки». Також заперечив порушення цієї теми на зустрічі з Кондолізою Райс, яка відбувалася в режимі тет-а-тет, і Віктор Ющенко. Як він передав у коментарі для «УМ» через свого прес-секретаря Ірину Геращенко, «ніяких питань, які б могли викликати негативне сприйняття з боку Росії, не обговорювалося», а йшлося лише про тему двосторонніх вiдносин та про рівень виконання домовленостей, які були досягнуті під час останньої зустрічі українського та американського президентів. Ющенко також з приводу появи згаданої вище інформації вкотре наголосив: «Під час зустрічей із західними партнерами я завжди підкреслюю, що Україна у вiдносинах iз Росією виступає за розбудову дружніх і конструктивних взаємин».
Але росіяни на такі факти, наведені своїми ЗМІ, мають аргументи. Мовляв, зараз від України можна чекати як помсту що завгодно. Адже будь-які «антиросійські» кроки вони пов'язують з «асиметричними» реакціями на наміри Росії підвищити ціну на газ. Так, натяки з боку України з приводу ймовірного підвищення орендної плати для Чорноморського флоту в Державній Думі РФ розглядають як прямий шантаж. «Дана заява Києва свідчить, передусім, про слабкість позиції української сторони з «газових переговорів» і про прямий шантаж Москви», — сказав перший заступник голови комітету Держдуми з оборони Олексій Сігуткін (фракція «Єдина Росія»). Нагадаємо, що днями заступник керівника секретаріату Президента України Анатолій Матвієнко сказав, буцімто при переході на світові ціни за газ, які хоче для нас запровадити Росія, Україна має право ставити питання про відповідні світові тарифи і стандарти розташування іноземних військ на території іншої країни. Сігуткін, як передає «Інтерфакс», додав, що «такий поворот в непростих переговорах щодо ціни газу, який постачають в Україну з Росії, свідчить і про те, що Україна є ненадійним партнером і зі всіх інших питань». А в свою чергу віце-прем'єр з питань оборони РФ Сергій Іванов назвав заяву Матвієнка, яку в Росії сприйняли майже як доконаний факт, «певною нервовою реакцією» на газові перипетії.
При цьому, як і раніше, коли з боку окремих українських політиків лунали подiбнi заяви з приводу ЧФ, російська сторона нагадала, що «функціонування і систему оплати за базування Чорноморського флоту в Севастополі було визначено базовою угодою, визначено чітко, без усяких двозначностей», і тому для її перегляду немає правових основ. Зауважимо, що відповідна угода діє до 2017 року. Про «відповідальне ставлення до всіх наших зобов'язань, зокрема і щодо тимчасового перебування ЧФ на території України», говорять і в українському МЗС. «Україна послідовно дотримуватиметься своїх зобов'язань», — акцентує речник МВС Василь Філіпчук. А стосовно заяви Матвієнка він нагадав, що, згідно з президентським указом, офіційні коментарі з приводу зовнішньої політики має право робити лише Президент, Прем'єр та міністр закордонних справ. Водночас, як випливає зі слів речника, не зовсім відповідально ставиться до своїх зобов'язань російська сторона. Так, під час українсько-російських консультацій з приводу функціонування Чорноморського флоту на території України, які днями відбулися у Києві, українська сторона акцентувала увагу на недотриманні деяких положень базових договорів щодо перебування ЧФ. Зокрема, йшлося «про необхідність урегулювання проблем у сфері передачі Україні засобів навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства, проведення орендних відносин у повну відповідність до українського законодавства, виконання зобов'язань за трьома угодами і соціально-економічних проблем перебування ЧФ на території України, дотримання РФ законодавства у сфері охорони довкілля, а також ефективного контролю над озброєнням ЧФ».
Отож, якщо газовий конфлікт і надалі розвиватиметься за сценарієм «зуб за зуб, око за око», то ще зарано зарікатися про неможливість перегляду угод, що стосуються Чорноморського флоту, і насамперед передумов, за яких вони були підписані.