Провідні німецькі ЗМІ вчора гостро розкритикували екс-канцлера Герхарда Шредера за його рішення очолити склад наглядової ради будівництва газопроводу дном Балтійського моря з Росії до Німеччини. Газета «Зюддойче цайтунг» вважає, що такий крок Шредера не робить йому честі i наголошує, що Шредер наполягав на підписанні контракту з Москвою, незважаючи на те, що там панують мафіозні відносини. «Погоджуючись зайняти нову посаду, екс-канцлер ставить під ризик свою репутацію та бруднить свої руки», — вважає видання. «Франкфуртер Альгемайне цайтунг» іронічно зауважує, що колишній канцлер може непогано потурбуватися про себе, не рахуючись з думкою поляків та прибалтів. Тижневик «Шпігель» звертає увагу на «сумнівне товариство», в якому опинився Шредер, погодившись зайняти посаду в російській компанії. Часопис натякає на голову російсько-німецької компанії «Норз Юропіен Газ Пайплайн», яка буде здійснювати будівництво газопроводу, Маттіаса Варніга, який в часи НДР займав високу посаду у таємнiй поліції «Штазі». «Файненшл таймс» стверджує, що призначення Шредера на посаду голови наглядової ради пролобіював особисто Володимир Путін, що, на думку коментатора цього видання, небезпечно втягує колишного канцлера ФРН у вир авторитарної політики президента Росії.
Загальна думка німецьких ЗМІ та частини політиків така, що, підписуючи угоду про будівництво газопроводу в обхід Прибалтики та Польщі, Шредер дбав лише про особисті інтереси. «Від всього цього смердить», — так прокоментував рішення Шредера піти на службу до «Газпрому» колишній голова найбільшої опозиційної сили Німеччини — Партії вільних демократів — Райнер Брюдерле. І пояснив: «Колишній канцлер не може давати найменших причин для підозр, що він не бачить жодної різниці між власними і громадськими інтересами». «Колишній канцлер розпочинає працю в фірмі, в якій вирішальний вплив має інша країна», — зауважив один з чільних політиків ХДС Екард фон Клейденн. Рідна Соціал-демократична партія Шредера та її коаліційні партнери в попередньому уряді — зелені — напряму звинуватили Шредера, що він має особистий зиск зi своїх політичних рішень.
Рішення Шредера зводить нанівець аргументи Німеччини у суперечці з поляками та прибалтами, що проект газопроводу дном Балтики є винятково економічним і не має нічого спільного з політикою. Про те, що Герхард Шредер очолить наглядову раду у складі дев'ятьох осіб, яка буде контролювати будівництво газопроводу в обхід нелюбих Кремлю країн, повідомив минулої п'ятниці голова «Газпрому» Олексій Міллер під час церемонії початку будівництва, яка відбулася в російському місті Бабаєво. В Німеччині були так шоковані цим повідомленням, що спочатку сприйняли його як «качку». Але того ж дня увечері речник Шредера підтвердив це повідомлення. Шредер, який в цей час поліпшує в містечку Монтгомері своє знання англійської мови, до цього часу зберігає мовчання. Таємницею залишається розмір гонорарів від «Газпрому». Німецькі ЗМІ повiдомляють про суму від 700 тис. до одного мільйона євро за рік.