Поїздка Віктора Ющенка в Чорнобильську зону була першою у ранзі Президента України. За один день глава держави устиг чимало: оглянути атомну станцію, поспілкуватися з її керівництвом, обговорити проблеми. А ще — з'їздити до самоселів — людей, які за жодних умов не хочуть їхати із забрудненої зони. Найбільше про «старожилів» та їхні проблеми знає поетеса Ліна Костенко — вона разом із десятком урядовців супроводжувала главу держави в цій поїздці. Про те, як важко живеться мешканцям зони відчуження, які небезпеки чатують на цих людей, що зараз відбувається у Чорнобилі та що думає з цього приводу керівництво держави...
Під час свого візиту до Чорнобиля Президент України Віктор Ющенко чимало спілкувався із керівництвом атомної станції, обговорював шляхи вирішення найгостріших проблем. На сьогодні це – якомога оперативніше будівництво об’єкту «Укриття», утилізація небезпечного палива, вирішення соціальних проблем населення Чорнобильської зони. Як уже писала «УМ», Президент України під час поїздки відвідав недобудоване сховище відпрацьованого ядерного палива і урочисто віддав розпорядження відвантажувати небезпечні капсули з третього енергоблоку. Також Президент України висловився за перегляд усіх питань господарської діяльності Чорнобильської зони для активнішого використання земель та поетапного відновлення життєдіяльності зони. З цією метою глава держави доручив сформувати оновлену концепцію господарського використання зони відчуження.
За словами Віктора Ющенка, розвантаження третього енергоблоку має закінчитися вже упродовж року, а після цього ЧАЕС можна буде зняти з експлуатації. Проблема в тому, що експлуатаційний термін сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-1), куди зараз перевантажують небезпечний матеріал, збігає у 2016 році. Тоді як запланований проект СВЯП-2, будівництво якого поки що зупинене, має термін придатності близько 100 років. Поспішати потрібно, але повільно і обдумано. Але Віктор Андрійович запевнив журналістів, що Україна знайде необхідні кошти для добудови об’єкта «Укриття», це має відбутися ще до 2010 року.
Не виключає Президент України, що сховище для відпрацьованого палива у майбутньому можна використовувати з комерційною метою: аби сюди звозили для зберігання ядерні відходи з інших країн. «Це питання слід вивчити з політичної точки зору, — сказав Президент України. — Економічні переваги цього, звичайно ж, є. Адже зона забруднена, і десятки років використовуватися вона не буде. Але головне — думка з цього приводу експертів, науковців». Відтак ще має бути публічне обговорення цієї теми. «Це довгострокова перспектива, яка, в першу чергу, має бути схвалена суспільством», — сказав Віктор Ющенко.