Вірус, який вбиває птахів у Криму, є небезпечним для людини штамом Н5N1. Як передає УНІАН, про це повідомив екс-голова Державного департаменту ветеринарної медицини Петро Вербицький. «Росіяни попередньо говорять, що це Н5N1», — зазначив пан Вербицький, посилаючись на телефонну розмову з фахівцями лабораторії міста Владімір. Нагадаю, що офіційної інформації з цього приводу досі не мають ані спецiалiсти МОЗу, ані керівництво МінНС. Також колишній головний ветеринар країни додав, що він не бачить причин для паніки: на його думку, українці мають у сотні разів більші шанси захворіти на туберкульоз, аніж на пташиний грип, оскільки жодного випадку захворювання людини в США, Європі, Австралії чи в країнах Африки на пташиний грип досі не було зареєстровано.
Петро Вербицький нагадав, що замість ліквідації хворих птахів краще було б застосовувати вакцину від зарази. Вчений додав, що сьогодні у світі існує близько 10 різновидів вакцини від пташиного грипу типу Н5N1, зокрема в сусідній Росії, і ветеринари вже вирішують, який саме препарат вони оберуть для захисту наших птахів. До того ж, на думку пана Вербицького, немає сенсу робити щеплення абсолютно всім птахам України — достатньо вакцинувати зону ризику (дельта Дунаю, Дніпра, озеро Сиваш та 70—100 кілометрів навколо).
Як повідомляє Міністерство охорони здоров'я України, станом на 9 грудня в Криму зафіксовано 17 населених пунктів, у яких виявлено загибель домашніх птахів, з них у дев'яти селах уже лабораторно підтверджено захворювання птахів на грип. За даними Державного департаменту ветеринарної медицини Автономної Республіки Крим, епізоотія пташиного грипу серед свійської птиці на півострові продовжується: інфекція захоплює нові території. Утім, як розповів «УМ» керівник прес-служби МінНС України Ігор Кроль, нові випадки захворювання свійської птиці, зафіксовані в Криму, не набули масового характеру. Так, у селі Кирсанівка (Нижньогірський район) в одному дворі здохли 4 качки, в селі Чорноземне (Совєтський район) у трьох дворах здохли 7 птахів, у Сонячному — 2 курки, в Приморському — 1 курка. Наразі невідомо: птиця загинула від грипу чи від переохолодження й інших вірусних інфекцій. Попередній результат дасть українська лабораторія, остаточний — закордонні фахівці. «Усі подвір'я продезiнфіковані, матеріали відправлені до Кримської республіканської лабораторії ветеринарної медицини на діагностику, а тушки птахів спалені», — зауважив пан Кроль. А для того, щоб не прогавити новий спалах інфекції, міненесники, ветеринари та представники місцевої влади прочісують села в пошуках «підозрілих» пернатих. Сьогодні в Криму працює 205 спецгруп, які оглядають птицю в індивідуальних господарствах громадян по всій території півострова. За даними МінНС, уже обстежено близько півтора мільйона голів птиці.
А поки ветеринари, рятувальники та медики ведуть боротьбу з курячою заразою за допомогою зачистки пташиного поголів'я, дезінфекції території, вакцинації людей від звичайного грипу та карантинних обмежень, віруючі люди сподіваються на Божку ласку і просять у вищих сил захисту від біди, яка прийшла до Криму. За словами Ігоря Кроля, вчора в усіх православних храмах півострова відслужили молебні за позбавлення населених пунктів від пошесті.