Кадровий голод завжди був притаманний силовим відомствам. Річ у тім, що найдосвідченіші фахівці i серед військових, i серед правоохоронців зазвичай ідуть на пенсію у розквіті сил — у віці 40—45 років. А ті, в кого «гарячий стаж» (коли через ризик один рік рахується за півтора), стають пенсіонерами ще раніше. Затримуються у системі далеко не всі, багато колишніх бійців чи «оперів» карного розшуку опиняються на вулиці, i добре якщо знаходять собі нову роботу. Але ж досвід, набутий фахівцями такого рівня, втрачається.
Вирішити цю проблему взявся міністр оборони Анатолій Гриценко, який учора підписав Директиву, що передбачає збільшення чисельності цивільного персоналу в структурних підрозділах Центрального апарату військового відомства. Як пояснили «УМ» в Управлінні прес-служби Міноборони, цивільними стали більше ніж тридцять вакантних офіцерських посад та стільки ж посад військовослужбовців, які звільняються у запас. Але ці люди не опиняться на вулиці, а повернуться до своїх кабінетів уже не в формі, а у цивільному одязі й у статусі держслужбовців.
Військові зазначають, що ці офіцери центрального апарату відслужили не 20 років (вислуга, яка, власне, дає право на пенсію), а повні 25, тобто мають статус ветеранів Збройних сил. Як правило, звання кожного не нижче полковника, i такі фахівці потрібні відомству. Вони отримуватимуть як військову пенсію, так i зарплату держслужбовця. Звісно, йдеться лише про апаратників Міноборони, кількість яких невелика, а не про офіцерів із військових частин, посади яких поступово скорочують через реформування армії. Можливості лишити всіх бажаючих у відомства поки що нема, тому ставку роблять на найкращих. Але з часом кількість цивільних працівників у складі військового керівного органу лише зростатиме, що, на думку міністра Гриценка, сприятиме подальшому запровадженню цивільного контролю над Збройними силами України. Станом на 1 січня 2006 року кількість керівників вищої та середньої ланок управління Міноборони з числа цивільного персоналу складатиме 77 відсотків, тоді як рік тому цей показник не перевищував 60 %.
Дещо інша ситуація з пенсіонерами МВС. Днями заступник міністра внутрішніх справ Лідія Поречкіна в одному з інтерв’ю переймалася плином кадрів у міліції. Звичайно, масові звільнення правоохоронців навесні, після приходу нової влади, вже давно позаду. Пані Поречкіну хвилюють сім категорій співробітників, яким вислуга за ризик нараховується за принципом «рік за півтора». Бо ці люди «йдуть iз системи зовсім молодими, повними сил, отримуючи при цьому великі суми вихідної допомоги». А інші працюють за них мало не за безцінь.
Пані Поречкіна збирається переглянути механізми виплат, i гроші, які йшли на вихідну допомогу, направити на зарплату тим, хто залишається працювати.