Російська газова компанія «Газпром» має намір підвищити ціни на газ, який постачає в Україну, до 160 доларів за тисячу кубів з 1 січня 2006 року. Про це заявив прес-секретар голови правління «Газпрому» Сергій Купріянов, повідомлють «Українські новини». Ціна 160 доларів улітку була реальна... Зараз це вже поступка, тому що ціни на базових ринках — ринках Східної Європи — значно зросли», — зазначив він. «Газпром» також заявив, що пропозиції російської сторони про встановлення нового рівня цін на газ і транзитні тарифи, що відповідають європейському рівню, не суперечать раніше досягнутим домовленостям. За словами пана Купріянова, якщо «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» не домовляться про умови транзиту і постачання російського газу, то російська сторона в односторонньому поряду може підвищити ціну на газ до 180 доларів за тисячу кубів. «Газпром» вважає, що впродовж останніх 3-4 років Україна мала можливість поступово підвищити тарифи на газ до економічно обгрунтованого рівня. За цей час у самій Росії ціни на «блакитне паливо» зросли втричі. Як повідомлялося раніше, «Газпром» спростовує заяву «Нафтогазу України» про домовленість не змінювати тарифи на постачання і транзит газу до 2013 року. За словами російської компанії, ці умови визначають, насамперед, міжурядові протоколи, які підписують щороку, а не контракти компаній.
Україна запропонувала ВАТ «Газпром» послідовно підвищувати ціну на частину газу, який постачають їй. Про це агентству «Інтерфакс-Україна» повідомив голова Комітету з енергетики, транспорту і зв'язку Держдуми Росії Валерій Язєв. За його словами, з цією пропозицією Україна виступила в ході останнього раунду переговорів із «Газпромом». З 25 млрд. куб. російського газу, що іде в Україну, Київ пропонує постачати 17 млрд. кубів за ціною 50 доларів за тисячу кубів, ще 8 млрд. кубів — за ціною від 80-82 доларів на початок року і до 90-96, коли настане осінній сезон. Пан Язєв також повідомив, що парламенти Росії й України можуть ухвалити спільну заяву щодо ситуації в газовій сфері.
Це припущення підтверджується з огляду на висловлювання Голови Верховної Ради Володимира Литвина, який перебував позавчора в Москві з офіційним візитом. Українська сторона, за його словами, повинна взяти на себе значну частку вини через невдалі переговори в газовій сфері з Росією. Він нагадав, що свого часу Україна заявила, що має намір перейти на монетарну систему оплати в газовій сфері, і Росія підтримала цю ідею. «А коли підрахували — розплакалися. Виявилося, що потрібно спочатку думати, що говорити», — зауважив пан Литвин. Спікер підкреслив, що розцінює заяву деяких російських депутатів про необхідність введення на територію України військ для охорони труб, через які проходить газ, як невдалий жарт. Він вважає, що коментувати подібні заяви недоречно, оскільки в Україні також є люди, які, у свою чергу, заявлять, що потрібно ввести війська з іншого боку, аби охороняти тих, хто охоронятиме труби. Володимир Литвин вважає, що відключити Україну від поставок газу «технічно неможливо» і наголосив, що будь-який шантаж, зокрема й економічний, чи то з боку України, чи то Росії, перспектив не має. Він висловив думку, що в разі, якщо урядам не вдасться домовитися, президентам потрібно буде передати повноваження з ведення переговорів парламентам.
Не важко здогадатися, на тлі яких компромісів може відбутися цей компроміс. «Газпром» готовий повернутися до питання про створення повноцінного консорціуму з управління газотранспортною системою України. Про це заявив заступник голови правління РАТ Олександр Рязанов.