Два тижні гірники шахти №20 ТОВ «Карбон» відмовлялися підніматися на поверхню, вимагаючи погашення боргів по зарплаті. Спершу в підземних виробках днювали й ночували майже півсотні шахтарів, а потім їхня кількість зменшилась удвічі. Люди змушені були відмовитися від тривалого перебування під землею на вимогу медиків, які щодня оглядали добровільних бранців підземелля. А затим на-гора виїхали й усі інші гірники, які вирішили продовжувати акцію протесту на поверхні.
Як і раніше, гірники «двадцятої» вимагають виплати боргів по зарплаті за останні три місяці і звинувачують свого директора в «подвійній бухгалтерії». Крім того, сподіваються також отримати вугілля для опалення власних помешкань (щороку кожен із шахтарів має отримувати по 5,9 тонни палива, однак своєї норми вони не мають навіть за минулий рік).
За словами члена ініціативної групи страйкарів Олександра Годлевського, нині видобуток вугілля не ведеться, а працюють тільки бригади для підтримання виробок у належному стані та водовідведення. Потроху почало вирішуватися питання із забезпечення побутовим паливом. Адмінiстрація шахти виділила 40 тонн вугілля, що їх розділили на 20 гірників, які потребують його найбільше. А стосовно боргів по зарплаті вже кілька разів засідала «переговорна» комісія, що прагне владнати конфлікт і якось примирити страйкарів із керівництвом.
Генеральний директор шахти №20 Всеволод Гончаров всіляко заперечує існування «подвійної бухгалтерії» і причиною виникнення фінансових проблем вважає відсутність державної підтримки. Частка правди в цьому є, адже, залишившись без дотацій, приватна шахта хиріє на очах — досі тут щодоби видобували по 50-60 тонн палива, хоча реальні можливості вуглевидобутку оцінюються в 300-400 тонн. Звісно, за подібних умов виплачувати своєчасно і у повному обсязі зарплату справді непросто, і підприємство вже влізло у немалі борги. Зокрема тільки за електроенерію щомісяця треба платити 180 тисяч гривень, а в жовтні, наприклад, на шахті видобули всього 800 тонн вугілля і заробили 160 тисяч гривень.
Отож, як переконаний генеральний директор, акція протесту тільки ускладнила ситуацію і призвела до серйозних збитків — кожен день шахта втрачає по 20 тисяч гривень. Тому адміністрація подала в суд на чотирьох ініціаторів страйку, яких до того ж має намір звільнити з роботи.
Гірники з ініціативної групи отримали судові повістки, однак не мають наміру відступати. Тим більше, що їх підтримали і члени сімей та інші городяни, які навіть влаштували були пікет біля міськвиконкому Шахтарська. Щоправда, керівники міста утрималися від діалогу з пікетувальниками, мотивувавши це тим, що шахта № 20 не державна, а приватна. Утім нині саме триває переговорний процес щодо переходу вугільного підприємства під опіку держави. За словами гірників, на «двадцятку» вже приїздила комісія з ДП «Шахтарськантрацит», яка приймала під землею обладнання, що не належить фірмі «Карбон». Однак остаточно доля приватної шахти, як і доля боргів перед шахтарями, ще не вирішена.