Першими заручниками неприємної хвороби стали жінка, двоє її синів та двоє сусідів — мешканці села Сiмер Перечинського району. Як розповів «УМ» начальник центру пропаганди ГУ з питань надзвичайних ситуацій у Закарпатській області Ярослав Бабяк, сьогодні п'ятеро селян перебувають в інфекційному відділенні обласної лікарні: п'ятого лютого їм був поставлений остаточний діагноз — черевний тиф.
Першою, за словами пана Бабяка, захворіла 45-річна жінка — 24 листопада її відвезли до терапевтичного відділення районної лікарні з діагнозом «гепатит». Aле за кілька днів медики зрозуміли, що «щось тут не так»: жінку лихоманило більше п'яти днів. Лікарі взяли в пацієнтки аналіз на тиф і виявили в її крові грам-негативну паличку Salmonela typhi — збудника кишкової інфекції. Враховуючи, що інкубаційний період черевного тифу проходить майже безсимптомно (єдина «зачіпка» — висока температура, але мало хто зважає на таку дрібницю холодної пори року...), медики відразу ж почали обстежувати людей, які теж могли заразитися. Аналізи показали, що на тиф захоріли двоє синів пацієнтки (віком 16 та 20 років) і двоє сусідів родини.
Крім цих п'ятьох селян, до «інфекційки» госпіталізовані ще семеро мешканців Сiмера, які контактували з хворими і можуть виявитися носіями зарази. Результати аналізів, які медики взяли в сімох «контактників», будуть відомі через кілька днів, а поки хворі залишатимуться в лікарняних палатах. Серед них — троє працівників тієї самої районної лікарні, в якій до встановлення страшного діагнозу лежала 45-річна жінка.
За словами пана Бабяка, джерелом розповсюдження інфекції, швидше за все, стала заражена вода, тому колодязь на подвір'ї жінки, яка захворіла першою, вже був продезінфікований двічі. А найближчим часом хлоркою щедро посиплять усі криниці в селі. Крім того, медики зробили подвірний обхід і обстежили майже всіх мешканців Сiмера (а це близько тисячі осіб), з'ясовуючи, хто з селян останнім часом контактував із хворими на тиф і при цьому скаржиться на погане самопочуття й лихоманку. Таких людей відвезуть до лікарні, візьмуть аналіз на тиф, а через 5 днів (саме стільки часу забирає лабораторне дослідження) залежно від результатів або відпустять додому, або лікуватимуть.
За словами Ярослава Бабяка, у профілактичних цілях у Сiмері закрили дитячий садок, а в місцевій школі та ліцеї призупинили роботу харчоблоків. Санепідслужба, щоправда, збирається взагалі закрити всі навчальні заклади села на карантин до повного подолання проблеми. Зараз по селу хлоруються колодязі, локальні водогони тимчасово не працюють, а питну воду у великій п'ятитонній цистерні селянам привозять працівники КП «Комунальник». Спецбригада дезінфікує будинки хворих на тиф, а також сільські туалети й інші місця, в яких могла б залишитися інфекція. Адже відомо, що збудник черевного тифу досить комфортно почувається у стічній воді (паличка живе до 14 днів) та в застійній воді (до 30 днів). Крім того, працівники МінНС радять обов'язково мити руки, кип'ятити перед вживанням воду, термічно обробляти продукти і не забувати, що в маслі, сирі й м'ясі Salmonela typhi живе до трьох місяців.