У Києві має з'явитися нова адмінбудівля з новим офіційним органом. Це буде секретаріат ГУАМ, але вже не просто як регіонального об'єднання, а як повноцінної міжнародної організації. Як повідомив міністр закордонних справ Борис Тарасюк, під час засідання голів МЗС країн ГУАМ, що проходив у рамках 13-го засідання Ради міністрів ОБСЄ, було вирішено у грудні скликати комітет національних координаторів, щоб завершити роботу з підготовки установчих документів «нашої організації». Зауважимо, що, як неодноразово заявляли експерти, створення у 1997 році ГУАМ фактично довело недієздатність СНД, оскільки окремі пострадянські країни почали гуртуватися у вужчі об'єднання для ефективнішої співпраці в різних сферах. Окрім того, серед причин цього утворення називали намагання протистояти російському політичному та економічному тиску.
«Ми прийняли низку важливих рішень, щоб виконати доручення наших президентів щодо трансформації ГУАМ у повноцінну міжнародну регіональну організацію», — заявив міністр Тарасюк. Окрім нього, у засіданні брали участь голови МЗС Грузії, Азербайджану та Молдови. За словами нашого міністра, пакет установчих документів буде передано на розгляд Ради міністрів закордонних справ ГУАМ, а пізніше на саміт ГУАМ. Окрім того, як передає «Інтерфакс-Україна», сторони обговорили майбутню діяльність у Києві секретаріату ГУАМ, зокрема надання будівлі і фінансового забезпечення. Водночас, як додав голова грузинського МЗС Гела Бежуашвілі, вже зараз, коли ГУАМ ще не є повністю сформованою міжнародною організацією, в усіх держав є спільна позиція. «Ми вже фактично оперуємо одним голосом», — додав він.
Однак не лише цим було плідне для України засідання Ради міністрів ОБСЄ, яке вчора завершилося у словенському місті Любляна. Окрім мати в себе офіс секретаріату ГУАМ, офіційний Київ хотів би ще у 2013 році приймати у себе аналогічне засідання Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Так, Борис Тарасюк запропонував кандидатуру України на головування в ОБСЄ у 2013 році (попередні роки вже всі зайняті).
А щоб в ОБСЄ не сумнівалися, що Україна заслуговує на це головування і що українське керівництво робить усе, аби заробити для своєї країни неофіційне визнання регіонального лідера у просуванні демократії та врегулюванні конфліктів, наша делегація у Любляні не забувала нагадувати про план Віктора Ющенка «До врегулювання через демократію», спрямований на розв'язання придністровської проблеми. Цю тему Борис Тарасюк порушував і під час двосторонньої зустрічi в рамках засідання ОБСЄ зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим, який повідомив про підтримку Росією «принципів, викладених у плані Ющенка». «Ми з нашими українськими колегами працюємо практично щоденно. Росія внесла конкретні пропозиції щодо того, як можна реалізувати закладені у плані Ющенка принципи, і ми з Борисом Тарасюком виробили навіть загальноприйнятний підхід для подальшої роботи», — сказав Лавров.